התרבות המערבית

העם והארץ אז והיום | יסודות במחשבה

בס"ד

שיעור יסוד! סקירה ממעוף ציפור על התמורה בחברה האנושית. 

(תוכנית ששודרה בתשנ"ז. ראו עד כמה זה התקדם מאז)

התרבות המערבית היא האוויר אותו אנו נושמים. שינויים מהפכניים חלו בצורת החיים. האדם שוב לא כופף עצמו בפני האלוקים. התקוממות נגד כל סמכות, שאיפה לחירות אישית מלאה לחיות כרצונך, לחוות הכל. (זה הולך והופך לתרמית אגדית ולעבדות המונית בתחפושת מודרנית. האדם הולך ונידחס אל תוך תבניות של אורח חיים המוני כפוי).

מהו מקור המוסר? מה צורתו בחברה ללא אלוקים? התשובה: ה"דחף" המוסרי באדם. והוא משתנה ממקום למקום ומזמן לזמן ומאדם לאדם. עולם של ספקנות בסיסית. אין אמת מוחלטת. מי שטוען לה הוא מיושן אם לא אוייב ממש. הפרט עולה על דוכן הקיסרים. המטרה העליונה: הגשמה ומימוש עצמי. העולם נועד למלא את מבוקשי. "אל תהיה פרייר" – זו אבן הפינה. כיצד תיראה משפחה וחברה באקלים כזה?

התרבות מפתחת ומעריצה מצויינות שכלית, אך לא רגשית אישיותית. הפער הולך וגדל. סוג חדש של 'כוכבים' – אנשי ספורט ובידור. מערכת החינוך מתרוקנת מתכנים – מלמדת רק איך עושים כסף. מבול של אינפורמציה. שטיפת מוח יומיומית ממכרת. מלכות הקולנוע, הטלויזיה, והאינטרנט – "המסך" הוא המחנך העליון של הדור. והוא הולך על כל הקופה: זהות האדם משתנה. עמל אנושי של אלפי שנים נמחק. עידן חדש! תאוצה גוברת של שינויים! סכנה ממשית מאיימת על המשך קיום האנושות…

 

להורדה

77 דקות

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345