יום אחד בשבת, יחיד ומקורי – פדני מבית מאסרי, יצרי שמני בקולר, גבר בי כארי, כמעט כבה נרי ונדם שירי…

בס"ד

תגידו, 'גן-עדן' נשמע לכם אופורי??

לא. נכון שלא?!

כי חז"ל כבר אמרו בגמרא: 'כל העונה אמן בכל כוחו, פותחים לו כל שערי גן-עדן'. וכבר פירשו רבים: בכל כוחו – בכל לבו. ועוד פירוש: בקול רם! כלומר, בקול מלא אמונה. אנחנו מדברים, אם כן, על אחד שמתחזק באמונה. מה פירוש מתחזק באמונה? מתחזק לחוש שהציורים שלבו מצייר לו – בעיקבות כל מה ששמע, למד, ראה, הבין – אודות החיים ואלוקים, העבר והעתיד, הנשמה והחושים, הם אכן אמתיים. והוא עונה אמן על הברכה או על האיחול ששמע, בלב מתעורר, כלומר, מתעורר להרגיש שהפה האנושי הוא מן פלא קיומי שכאשר הוא אומר 'אמן' קורה משהו. זה מקבל אפקט אלוקי. לאחד כזה פותחים את כל שערי גן-עדן.

יופי! איזה יופי! אבל, מה זה שערי גן-עדן? מהם השערים האלה? מהי החווייה הזו?

אלה שערי מנוחה וקביעות, אומר המהר"ל. שערי התחושה המיוחדת, מסחררת, הזו של מצב יציב שנמשך ללא הפסקה. הרוגע הזה כאשר אתה לא מטולטל, לא מסתובב רחוק מהבית, רחוק מהדברים האהובים עליך, אלא אתה כאחד שהגיע אל המנוחה והנחלה המיועדים רק לך…

האמונה, הוא מסביר, היא, כפי שאמרנו: התחושה הזו של ההסכמה השלמה בנפש שהאמת של המציאות היא כפי הציור הרשום בלבך. כפי אותו ציור, אותו נרטיב, המפרש לך את תופעות החיים ומצביהם. במילים אחרות האמונה היא התחושה הזו של נכונות, של וודאות, שהפירוש שהתורה וחז"ל נותנים למציאות הוא הוא המציאות. אני נטוע בתחושה הזו כמו עץ שנטוע עמוק באדמה ששום רוח לא תעקור אותו. זה לא משתנה אצלי גם כאשר דברים משונים, מוזרים, קורים. סטירות ובזיונות מגיעים. טלטלות עוברות על השיחים והצמחייה סביבי אבל אני נטוע כעץ בן אלפיים עידנים עמוק עד לשד הקרקע. זה הגן עדן הקביעות הזו, ההסכמה העצומה עליה, ללא איום, ללא הפרעה, ללא מבוכה. אשרינו.

רגע, ומה עם הנחש שבגן-עדן? נכון, צריך לחשוב על זה… חלק מהאמונה זה להאמין שהתורה מחסלת אותו. או אפילו ממתיקה אותו. אבל העיקר עכשיו זה לעשות! לעשות ולא לדאוג. לפתוח את הפה בדיבורי אמונה, לבקש, לפתוח ספרים, להתחזק… גן-עדן.

תגובות

 1. יפעת עוז הגיב:
  יפעת עוז

  אמן אמן ו....אמן

  ב"ה
  המילים הללו פשוט מיקמו לי את ההרגשה גם בשכל.
  תודה ויום נפלא של אמונה וביטחון בעליון


  דירוג: 5 / 5

 2. רן פיינגולד הגיב:
  רן פיינגולד

  אז בעצם

  במקום לקפוץ לשמיים
  צריך לרקוע ברגליים
  לטעת שורש או שניים או אלפיים
  בגן האמונה


  דירוג: 5 / 5

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345