יום רביעי, לא ניתן למישוש, למרות שהוא לבוש על לבוש, והוא ג'ביע כ'סף בסיוון.

בס"ד

 

עוד יום "למסע" אחר השמחה

הרי אין אחד שלא רוצה לקיים את הפסוק "כיף חיים היא למתחזקים בה", והקב"ה רוצה שישמחו במצוות שלו…

אבל

יש ימים וזמנים כל כך ישנוניים, שאין כח להתעורר לשום דבר- אפילו הקפה צריך קפה להתעורר…

בקיצור ה' ית' מחפש שותף: הוא צמצם את עצמו אל המצוות, והשותף אמור לקיים את הציווי ולשמוח בו יתב'. כלומר, השם מבקש אחד שלא ישן, שיוכל להרגיש, להרגיש כיף, להרגיש משהו… להתפעל קצת מהמתנה הפלאית ששמה – מצווה. שתעבור בו קצת, מעין, צמרמורת של חרדה נפלאה למי הוא עובד, מה הוא עושה… להרגישששש

אבל

איפה כיף, איפה שמחה…יש כאלו שנראה להם שבאנו לכאן רק להחזיר חובות לכל הנושים והבנקים והגמחי"ם ואחר כך למות, באמצע רוצים קצת סייעתא דשמיא אז עושים מצוות… נו, גם זה טוב! כ"כ התרגלנו לישון שאנחנו יכולים לעשות זאת ב"עיניים עצומות"..

אבל בשביל להיות שמח צריך להיות ער – ער ברוחניות וער בגשמיות! אלא ששצף קצף החיים והשגרה בעבודת ה' עושים אותנו מחוספסים וחסרי רגישות, לא מגיבים בשמחה והתלהבות אל המצוות.

התרופה החזקה ביותר בעולם, כך מעידים צדיקי ישראל, הם – סיפורי מעשיות! אלה הם סיפורים אודות נפלאות עוז רוחם וסערות חייהם של אוהבי ואהובי עם ישראל, כל הטלטלות, הנפתולים והנסיונות שהיו מנת חלקם, כיצד הם צלחו גל אחר גל וכל הישועות שנעשו להם ושהם פעלו עבור אחרים… או סיפורי מופת רצופי מוסר ולקח טוב שסיפרו הצדיקים עצמם, כמו שרשרת הסיפורים שסיפר הרב נחמן לחסידיו בשנותיו האחרונות. והוא העיד, למשל, אודות הסיפור הראשון והידוע שבהם – אבידת בת המלך – שכל מי שקורא אותו מובטח שיעבור בו הרהור תשובה אמתי. נו, הלוואי והלוואי וכמה שיותר… אנו מאמינים שלכך, נטו, פקחנו עיניים הבוקר! (ואגב, למי שנותן קרדיט למשרד החינוך, הסיפורים האלה נחשבים כבר שנים רבות לאוצר ספרותי גדול ולומדים אותם במסגרות תיכוניות והשכלה גבוהה)

אם כן, 'סיפורי המעשיות' מעירים מהשינה! זה כבר מעין סיפור בפני עצמו שבתוך הסיפור, זה עובד. מתחילים להרגיש. התרדמת חולפת! ויש הרבה דרכים לעסוק בסיפורי מעשיות אבל עצם הקריאה היא כבר תרופה בפני עצמה.

בשבת האחרונה הבנתי, גיליתי, שאם אני רוצה לשמוח במצוות, אני חייב להקדיש כמה דקות כל יום לקריאת סיפורי מעשיות של צדיקים. ועמך כולם צדיקים!

זוהר ברנע

 

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345