ערב ראש השנה!

בס"ד

ערב ראש השנה

החיים ממשיכים לעלות מן המזרח, גל ועוד גל, לעד סובב לו הגלגל, קיץ וחורף גשם וטל

רק אתמול וכבר מחר, מוקדם הופך מאוחר, הראש נהיה סחרחר, העיניים נעצמות… הכל אותו דבר

והנה, לפתע קול ממימד אחר. מה זה? מה הוא מנסה לומר? זה קולו של השופר…

שנה חדשה מתקרבת. לא נפספס אותה. נהיה שם כאשר זה קורה. נשמע את השופר ממליך את הקב"ה בלבבנו ביראה חגיגית, נקבל את היד המושטת אלינו עם מתנת חיים חדשה, נפלאה, מעבר לחלומות, מעבר לאנטנות, מעל הגלאים…

שנה חדשה עומדת על הסף, האזינו הארץ והשמים והלב הנכסף: עוד מעט ההכתרה, ניצולים מן השיגרה, מן הקלחת האפורה! ננסה לשנן לעצמנו שאוצר הכי נהדר, מתגלה דווקא מתוך המצר, מצווארו של השופר!

איזה יצור חשוב הוא האדם. לולא היה סוגד לעצמו מבוקר עד ערב היה מגיע לו פירגון של משהו כמו 'יום האדם' לפחות פעם בשנה (כמו 'יום האם'), אבל  משהו גרנדיוזי! ראו מה הוא פעל, מה הוא מצליח לעשות! יצור אלוקי בעליל. לעתים אני נכנס לחנות ספרים גדולה, של רשת מפורסמת, ברחוב ראשי, ואני סובב שם מסוחרר. מרגע לרגע אני עולה מענן לענן: איזו יצירתיות, מכל המינים, מכל הצבעים, איזו מקוריות, רעיונות, כישרונות, מקבלים חלישות הדעת, חלל בבית החזה. מה, גם אני שייך לסוג הזה? אני מאותו הגזע? (הלוואי שלא אשכח…)

יצור חשוב! אין מה לדבר! אם הוא רק ירצה הוא ינחיל עונג ותפארת לעולם… אני חושב שהוא יצור חשוב כי הוא יצור חושב. מי ששחזר את השפה העברית קלע למטרה כאן. החשיבות של האדם באה מהמחשבות הנפלאות שלו. כמה צריכים לשמור על המחשבות שלנו חברים. הן בונות עולמות. הן אלוקיות, ראו מסביב מה הן יודעות לחולל… וזה רק בתחום האמנות, הגרפיקה, הטכנולוגיה והספורט. חשבו מה יהיה כאשר בני האדם יפנו את כל תשומת לבם אל הנשמה. יבלו שפתותינו מלומר די.

האדם מרהיב את דמיוננו במפעליו לא רק בזכות מתנותיו האלוקיות הפרטיות, אלא בזכות עוד מתנה נדירה: הוא מחליף דיעות עם אחיו. הוא פוגש אותם בבתי קפה, במסיבות, במקומות נופש, במקומות העבודה או במזנוני הכנסת. ההתחברות הזהו מולידה פלאים, כפשוטו. רוב הפלאים שאתם משתעשעים בהם היום, באים כתוצאה של מפגש מוחות והענקה הדדית (זה קיבל תנופה לאחר שהמוני בני אדם התכנסו אל כרכי הענק בתהליך היסטורי מואץ).

טוב, מכיוון שהאדם יודע גם לטעות וגם לאכזב, לא פעם ולא פעמיים, הוא גם משלם את המחיר. אבל אני לא נכנס כאן אל הצד האפל של האדם – אל שלטון שדות האדמה עליו וכיצד זה מעכיר את תארו ורודה בו עד שהוא משתולל על הכוכב שלו ומגרש ששים מיליון אנשים שלווים, עם משפחותיהם, אל אוהלים ואל הנדודים בדרכים (כן, יש יותר מששים מליון פליטים כאלה בעולם היום, בושה לכולנו). ורבים מאתנו זוללים וסובאים בשעה שאחרים נמקים בניוול נורא… ויש גם את עולמות הייאוש על כל מופעיו. אני לא נכנס לזה…

לענייננו. בר"ה, מן השמים מתבוננים על האדם כאל שליח מפואר, לא כאל כחרס הנשבר (זה מחכה ליום הכיפורים. שם אנו מתעסקים עם הווירוסים האלוקיים שבתוכנה, ויוצאים משם ברחמים עם ידינו על העליונה). בראש השנה מתייחסים לאדם כאל שליח בעל תפקיד ג'יימס בונד כזה… אכן, יצור חשוב הוא האדם!  הוא היצור היחיד שמצוי בתוך הפנטזיה של שקר, מוקף תפאורה של דמיון כבד, ארסי, וזוכר את האמת! מסוגל לא להתבלבל! זה עצום! מחיאות כפיים לאדם!

כן, אנחנו מן ברייה שאין לה אח ורע בכל ארצות החיים. גם אלה הנצחיים. אנו יודעים להביט מבעד לשקר אל אור הייחוד האלוקי, אנו יודעים להביט מבעד לזיהום ולכיעור אל היופי של הנצח. בלב האכזריות וההפקרות אנו פונים אל החסד והטהרה. מבעד לייאוש אנו מביטים אל התקווה.

בראש השנה דורשים מאתנו דין וחשבון מלא על האחריות הזו!

ומי הוא הדורש? לא פחות מאשר האינסוף קדוש הוא. וזו אמת מצמררת אבל נהדרת, חברים, מקפיצה פיוזים. מכל המון הצבאות העליונים והתחתונים אנו סיירת הדגל, סיירת הפיקוד… זה אמנם רגע מפחיד, פיק ברכיים אמתי, ופסק הדין הוא בעל שניים, אבל הדרישה הזו מאתנו, לעמוד כבוגרים ולהכיר בחלקנו בנוגע לעתיד מלכות השם עלי אדמות, זה בונה אותנו. האם נכיר באמת הזו? נתפעל ממנה? ננשא ונייקר אותה. אם כן, הכל יהיה בסדר.

ולסיום

הידד לאתר הזה ולעוסקים בטכנולוגיה, שמאפשרים לנו להעביר מסרים, שלא מתקררים חדשים לבקרים.

הידד לגורלנו הטוב ששם חלקנו בין המשכילים בכתובים ואף יותר מזה, לימדו אותנו שיש המון מה לחיות גם ברגע הזה.

הידד לאמונה בצלם אלוקים שבאדם שהיא העיקר מכל כיסופי הסרק והדמיון העקר!

והידד לשמים ולארץ ולכל צבאם, שעושים את שליחותם, לטובת האדם, ונערכים עכשיו בקונסטלציה שלא היתה מעולם, להרעיף עלינו מתנות, מלפני מלך בורא בשר ודם…

אז, שנה טובה, עד שיירווה לבנו מריגשות חדווה, וכל הבשורות הנפלאות תבאנה עם המרכבה, של מלך המשיח ועידן האהבה.

 

 

 

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345