איך משיגים אושר? הרב אביגדור מילר

בס"ד

הרב אביגדור מילר על אושר: איך לרכוש אותו

נאמר כאן לאחרונה שלאדם יש באר עמוקה של אושר בתוכו. איך מגלים אותה?

תשובה:

אני הולך לספר לך את הסוד עכשיו. אושר הוא לא דבר אחד, אושר הוא עשרת אלפים דברים. עכשיו, שימו לב; אתה תלעג לי אבל אם אתה רציני, אתה תראה שאני נותן לך משהו; מתנה גדולה.

דבר ראשון: למד לשמוח שיש לך קורת גג מעל הראש. הנה אישה ענייה, חסרת בית, קצת דמנטית, והיא דוחפת עגלת קניות. כל רכושה העולמי נמצא בעגלת הקניות; אין לה כלום. אין לה שירותים, אין לה מטבח, אין לה מיטה לישון בה. לאן היא הולכת כשיורד גשם? רחמנות עליה. אתה רואה אותה, היא כהה; זה כאב לב להסתכל עליה. אם רק היה לה מקום לישון. אבל היא מתיישבת על הספסל; זה מזג אוויר קפוא, והיא מנסה לנמנם על ספסל, מנסה להירדם על ספסל בפארק. קפוא, ואין לה איפה לישון. ולך – יש לך בית עם גג מעל הראש… כמה ברת מזל היא תהיה אם יהיה לה מקום קטן, צריף רעוע עם גג מעל ראשה; היא תהיה האדם המאושר ביותר ברגע זה. אפילו בלי שום חימום, היא יכולה לשכב על הרצפה לפחות, ולישון. אפילו את זה אין לה. אז קודם כל תלמד ליהנות מגג מעל הראש. לוקח הרבה זמן להעריך גג כמו שצריך. קורת גג מעל הראש! אהה! איזה אושר זה!

ואז למד מה זה אומר שיש מים זורמים בבית שלך. מים זורמים! לוקח הרבה זמן ללמוד ליהנות מזה. כשהייתי באירופה, לא היו לנו מים זורמים בבתים; אין דבר כזה! בישיבה הייתה חבית מים שהשמש נהג למלא. אף אחד לא שתה מזה, חס ושלום. לשתות ממי החבית? היא היתה רעל, חבית המים ההיא! העיריה לא היתה מנקה את המים! המים הגיעו מבאר והיו חיידקים בחבית – הם מעולם לא שטפו את החבית במשך שנים. כל מים היו צריכים להיות מורתחים לפני ששתו אותם באירופה.

וכשרצית להתרחץ, לא היו שירותים. אז או שהלכת לבית המרחץ הציבורי, או שהביאו גיגית פח… לבעלי הבתים היתה גיגית פח גדולה, והם הרתיחו מים בקומקום. בזה אחר זה שפכו אותו פנימה, עד שהאמבט היה מלא למחצה. ואז התרחצת במים האלה, בדרך כלל בחדר שינה. אז התרחצת בגיגית פח מלאה במים שהורתחה בקומקומי תה. כשגמרת עם זה, אם היה לך אח קטן, הוא התרחץ אחריך באותם מים כי הם לא יכלו להרשות לעצמם למלא אותה פעמיים. ראיתי את זה קורה ככה.

לאף אחד לא היו שירותים. כשהלכת לשירותים בחורף, באמצע הלילה, היית צריך לנעול את המגפיים. דרכתי בשלג בלילה. הלכנו דרך השלג עם מגפיים כבדים לשירותים. אתה חושב שבשירותים היה מושב? לא! התכופפת מעל חור. בקיץ, כשיצאת, היית צריך להמתין כשעה לפני שהריח ייעלם מהבגדים שלך.

אם כן, אתה מתחיל ליהנות מחדרי אמבטיה וממים זורמים בבית שלך. יש לך מים קרים? עדיין לא מים חמים; רק מים קרים בבית שלך וכבר זה שמחה גדולה. לאחר זמן מה אתה מתחיל ליהנות גם ממים חמים! היי, מים חמים זה מותרות?! כן, נכון, גם מים חמים!

לאט לאט אתה לומד את כל הדברים האלה, ומתחיל להתעשר. לאחר זמן מה אתה רואה שיש לך עשרת אלפים דברים שאין לאנשים אחרים.

ואז אתה מתחיל לבחון את הלבוש שלך. יש לך מעיל? כן מעיל?! ויש לך כיסים! אתה יודע, לנשים אין כיסים. לכן אני תמיד אומר, אמור בכוונה את הברכה "שלא עשני אשה" כי לנשים אין כיסים. לגברים יש כיסים. האם זה לא מותרות להחזיק כיסים? אל תחשוב שזו בדיחה. כיסים הם נוחות גדולה. זו מתנה גדולה מאוד שיש כיסים!

לאחר זמן מה, אתה מתחיל ליהנות מהחגורה שלך. אתה מתחיל לכוון בברכה מיוחדת: "אוזר ישראל בגבורה". אתה צריך ללמוד ליהנות מהחגורה שלך, אחרת אתה אומר ברכה לבטלה; אתה אומר מילים לחינם כל יום. אז למד ליהנות מהחגורה שלך.

כל זה לוקח זמן, אבל לאחר זמן מה, אתה הופך להיות כל כך מלא באושר, שאתה לא יודע איפה לעצור. כל כך הרבה אושר! אז, אנחנו לומדים עכשיו שאושר מורכב מלדעת דברים רבים. ואם תשקיעו את דעתכם בלימוד כל דבר בודד, לאחר זמן מה, זה מצטבר לכמות גדולה מאוד של אושר.

קלטת מס' 921

 

שאלה:

מה אדם צריך לעשות כדי להיות תמיד מאושר?

תשובה:

כדי להיות תמיד מאושר אדם צריך קודם כל לבחור דבר אחד ולהתרכז בו עד שזה משמח אותו. אתה צריך לעבוד על הדבר האחד הזה. לאחר זמן מה אתה תהיה מרוצה מהדבר האחד הזה. אחר כך הוסף דבר נוסף. ותעבוד על זה… לאחר זמן מה תעבוד על משהו אחר. לאחר זמן מה יהיו לך כל כך הרבה דברים עד שתהיה אדם עשיר. למעשה תרגיש אושר בגלל כל כך הרבה דברים.

אז התחל באופן הבא. אמור, "אני שמח שיש לי משהו אכול." למד כיצד לשמוח שיש לך אוכל. תעבוד על זה. זה דורש קצת מאמץ. תרגל את זה לזמן מה מבלי להחליש את הנחישות שלך.

לאחר מכן: הלכת לשירותים. הכל עבד? למד כיצד להיות מאושר עם זה. אתה שומע?! למד כיצד להיות מאושר עם זה. אתה לא חושב על זה?! כשתהיה בן שמונים תתחיל לחשוב על זה. תאמין לי, אתה תחשוב על זה. ואתה תשאף לימים האלה של אושר כשהכל עבד כל כך טוב. אז תתחיל לחשוב על זה עכשיו. תעבוד על זה שאתה מאושר שאתה יכול ללכת לשירותים.

לאט לאט, הוסף. זה דורש עבודה. זה לוקח זמן. כמו שאמרתי קודם, זה לא בא מעצמו. לאט לאט, תוסיף. ואחרי זמן מה יהיו לך ארבעים, חמישים דברים. וזה עוד כלום כי יש הרבה יותר מזה. אבל אתה תהיה מאושר מארבעים דברים ותהיה אדם עשיר. אתה כבר תהיה איש עשיר. ואם אתה עדיין בחור צעיר – אפילו צעיר בן שישים – אתה תמשיך בדרך הזו, בקריירה הזו, עד שתגיע אל שנות התשעים שלך אדם עשיר מאוד.

אבל אתה חייב לעשות את זה! רק לשמוע אותי אומר את זה, זה לא מספיק. אתה צריך להחליט שאתה עומד להמשיך בקריירה של אושר ושתמיד תגיד, "אני מודה לך ה'." תמיד, "אני מודה לך ה' שנתת לי את ארוחת הבוקר הזו." "אני מודה לך ה' על שהצלחתי ללכת לשירותים." ואל תסתמך על הברכות שאתה מדקלם. אתה חייב להביע את ההודאה בפיך דווקא ובשפה שלך, ותמיד. והמחשבה נמשכת אחר הדיבור – המוח שלך ישתנה בגלל הדיבור שלך ואתה תהפוך לאדם מאושר. אתה תהיה מאושר עם כל כך הרבה דברים נפלאים שתמיד קיבלת כמובן מאליו. ותהיה עבד ה' ואדם גדול. לא רק שתהפוך לאדם מאושר אלא תהפוך לאדם גדול.

TAPE # E-202 (יולי 1999)

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345