אל תתחמק מאחריות – הרב אביגדור מילר זצ"ל

בס"ד

שאלות ותשובות בהשקפה עם הרב אביגדור מילר זצ"ל

מדור ניסיוני. יש עמדי תשובות משוכתבות מרובות (שפורסמו באתר חינמי מיוחד) מהקלטות של הרב אביגדור מילר זצ"ל. הן, אמנם, באנגלית, אך קל היום לתרגמן (עם התיקונים הנדרשים, כמובן) ואז, מידי פעם, הנה… enjoy !

 כותרת: אל תתחמק מאחריות!

שאלה:

איך אתה יכול להגיד שזה עולם טוב מאוד וצריך להיות עסוקים בלהודות להשם, כשכל יום אנחנו שומעים על הורים צעירים שמתים ועוזבים אחריהם יתומים ויתומות צעירים?

 

והתשובה היא: עד כאן דברי יצר הרע – כאן מדבר היצר הרע! אתה צריך לדעת שהתפקיד שלך הוא לחשוב על הדברים הטובים שהשם עשה עבורך, וכשאתה מזכיר צרות של אחרים, זו רק התחמקות, תירוץ לא למלא את החובה הזו. כי, אם אתה מדבר על אידיאולוגיה והשקפה [איך קורים דברים רעים בעולם* – העורך.] אפשר להסביר את זה בקלות רבה, אבל ברגע ששאלתך מכוונת אל עניין 'הודיה להשם', אתה צריך לדעת שזה רק יצר הרע.

קודם כל, לשון הרמב"ם: "רוב הדברים שהשם עושה לנו הם דברים טובים". רוב האנשים בסדר. "רוב חולים לחיים" – רוב האנשים מחלימים ממחלות. לרוב האנשים יש מספיק מה לאכול. ולכן כל אדם צריך לחשוב, "עבור כל מה שהשם עשה בשבילי אני צריך להיות אסיר תודה לו, ולא אתן לשום סוג של צללית רעה לעבור לי בראש בגלל מה שקרה לאחרים". כל דבר אחר הוא לחלוטין – פיתוי! שכנוע של היצר הרע לנסות להניא אותי מהתפקיד הגדול מאוד של להיות אסיר תודה להשם.

עכשיו, אם אתם מחפשים הסברים, הרשו לי לומר לכם משהו – הקדוש ברוך הוא עושה דברים מסיבה כלשהי. עכשיו אני לא רוצה להאשים אף אחד, אבל מכיוון ששאלת שאלה, אני הולך להגיד לך משהו: כשילדים גדלים בדרכים המביאות לאנוכיות – ההורים היום מפנקים ילדים, מאפשרים להם תענוגות, דברים מיותרים, ובכך הם מחנכים אנשים שחושקים 'בזמנים טובים' – דעתם מכוונת אל גשמיות. הורים מדריכים את ילדיהם בצורה לא נכונה. והקב"ה אינו מרוצה לא מן ההורים ולא מהילדים.

יש כל כך הרבה דרכים שבהן אדם יכול לאבד את הזכות לחיות. אז בואו נדבר באופן כללי. אנשים נענשים מסיבות. אני לא מתכוון להאשים אותם – זה לא דרך ארץ להגיד את זה אבל אתה צריך לדעת שהקב"ה לא עבד דינא בלא דינא; לכל מה שהוא עושה, יש לו סיבה. לכן: מי האיש החפץ חיים? אתה רוצה לחיות הרבה זמן? נצור לשונך מרע. אם אנשים מקשקשים בטלפון לשון הרע תכופות, אם נשים נלחמות עם כלותיהן, כלות נלחמות עם חמותן, אתה צריך לדעת שהקדוש ברוך הוא משפיל מבט ואינו מרוצה מהן. גם אם שניהם פרומים משהו עלול לקרות חלילה. ולכן תמיד יש הסברים. אנחנו לא תמיד מסוגלים לנתח מה קרה לאנשים אחרים אבל תמיד יש סיבות.

אני מכיר כמה אנשים, אנשים פרומים! הנה אדם שמת צעיר; הוא חלה ומת צעיר. טרגדיה! תעלומה! אבל אני יודע את התשובה לתעלומה. הכרתי אותו. כשהיה בחור הוא התחתן. מיד אחרי החתונה הוא אמר שהוא רוצה גט מהכלה. הלכתי אליו; ניסיתי לשכנע אותו.

"אתה רק עכשיו התחתנת" אמרתי. "אתה הורס אותה", ניסיתי לדבר על לבו. "ההורים שלך השקיעו כל כך הרבה כסף בחתונה."

"אני לא אוהב אותה," הוא אמר.

"התחתנת איתה! ברגע שהתחתנת אתה לא יכול להגיד אני לא אוהב אותה". אבל לא, הוא היה עקשן. הוא היה בחור עקשן. הוא היה בחור טוב, לומד טוב, אבל היתה בו עקשנות. הוא רצה בחורה שהוא אוהב וגמרנו. ולכן הוא התגרש ממנה. עכשיו, כשהגיע הזמן והוא חלה בטרם עת, איש לא הבין מדוע. אני חושב שאני יודע למה. הוא נפטר מוקדם. מידת הדין של הקב"ה היתה מתוחה נגדו.

הנה בחורה בבית יעקב. המורה שלה, אישה שמנסה להתפרנס, היא מלמדת את הבנות. והיא מנסה להגיש הרצאה על עניין מסוים בהשקפה. אז אחת הבנות הרימה את קולה כדי לחקות את המורה שלה. "ממממממממ." המורה לא אמרה כלום. היא שמעה אבל היא לא אמרה דבר. דבר נורא מה שהבחורה הזאת עשתה! מלבין פני חברו ברבים! דבר נורא. [ושכחה, או לא הספיקה, לעשות תשובה אמתית ולבקש מחילה – העורך.]

ובכן הבחורה ההיא ישבה יום אחד במונית ובאה מכונית אחרת והתנגשה בעמוד טלגרף והפילה אותו והוא נפל על המונית שלה; תאונת משונה, פריקית, והיא נהרגה. אף אחד לא יודע למה. אף אחד לא יודע למה! הקדוש ברוך הוא יודע למה. לא עבד דינא בלא דינא – ה' אינו עושה דברים ללא משפט.

לפיכך מי האיש החפץ חיים, אתה רוצה לחיות זמן רב? נצור לשונך מרע – סתום את הפה מפני אמירת דברים רעים. 'יראת ה' תוסיף ימים' – אם אתה ירא מה' זה יוסיף לשנים שלך, 'ושנות רשעים תקצרנה'. אבל חייהם של הרשעים תהיינה קצרות.

"אוי! אתה אומר שהם רשעים?!" אנשים מתעצבנים, "איך יכולת להגיד דבר כזה?!" טוב, מה אתה יודע על זה? העובדה שהם אורתודוקסים?! זה לא אומר שהם לא עושים חטאים. אורתודוכסים יכולים להיות לייצים, בעלי מחלוקת, כל מיני עבירות, עבירות רציניות מאוד.

לפיכך אל תדון את הקדוש ברוך הוא לכף חובה. הגד תודה לקדוש ברוך הוא אם הוא טוב אליך ואל תיתן לשום סוג של ענן של מה שקרה לאחרים להעיב על דרכך. שיר שירים לקדוש ברוך הוא; 'שירו לו, זמרו לו, שיחו בכל נפלאותיו', ספר על מה שהוא עשה בשבילך. זה כל מה שעליך לחשוב. מה הוא עשה בשבילי! אני כל כך אסיר תודה. לעולם לא אוכל להודות לו מספיק. ולזה מחכה הקדוש ברוך הוא. חיה אתה חיי צדקות לעצמך ואתה עומד לראות שכר.

קלטת #E197

*וזה בדיוק הפרשה שלנו: 'הודיעני נא את דרכיך' (וכבר דוברו בזה הררי דיבורים ולא יראני האדם וחי, אבל יש את י"ג המידות)

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345