הידד לשבוע שאין לו שני! הגיע ללא מגע ידני, האם הוא דמיוני או סימן של קירבה בינך וביני? יום ראשון כ"ה בחשוון.

בס"ד

העצה – ראשית ההמלצה – שתביא אותנו אל השמחה הנערצה!

 יש המון יועצים בעולם. למעשה כל אחד שמסתובב הוא יועץ פוטנציאלי… יש  לי מכר, זה אמתי לגמרי, נקרא לו…יעקב (שם בדוי) שהוא מומחה לעצות, משרד יעוץ "מהלך", הוא לא יתן את מה שתרצה משלו (כמובן) אבל יש לו עצות לכל דבר וענין ובכל נושא, מאיך להיות עשיר ועד איך להכנס לרשימת האסטרונאוטים של נאס"א.

רוצה לדרוך על הירח? רוצה לדרוך על הרצפה כשאשתך שוטפת את הבית?

מה שתרצה!!

אגב, אני מכיר עוד מומחה לעצות, אחר, ממוצא מסוים שזרק לי טיפ, שאם ממשלת ישראל רוצה לחסל את החמאס ואת החיזבאללה, כל שיש לעשות זה להכניס אותם לבית של אמא שלו כשהרצפה אחרי שטיפה…

נחזור ליעקב. יש לו סיעתא דשמיא מדהימה! ממש ממש יוצאת דופן. אני לא יודע איך הוא עושה את זה, ממש לא, אבל יש לו את זה. נקודה. אולי הוא אינו רואה אבל מזלו רואה ורואה. עם עובדות אני לא מתווכח: כל עצה שיתן לכם – כל עצה – לא תעבוד!! אין סיכוי! ברוב המקרים היא תוביל לתוצאות גרועות ובמקרים מיוחדים, כשהוא ממש בפעולה, יהיה אסון מקומי… תראו, החיים זה לא פיקניק! (אם בכל זאת תצטרכו את יעקב דנן, תפנו אלי)

ולמה אני מחייך אתכם, באמת, אודות יעקב היועץ?

כי באמת, לכל דבר יש עצה. וזה נכון! כך אומר הרב נחמן מברסלב וכך מלמד אותנו באריכות תלמידו המופלא הרב נתן. וכמו שכבר כתבתי "הכסף לא גדל על העצים הוא גדל על העצות". אבל העצות שנקבל מאנשים רגילים הם לא מה שאנו מחפשים! אנחנו ודאי צריכים עצות אבל עצות שעובדות…

השם שלח אלינו אנשים שהיו מעיין זך נובע של עצות שעובדות. כמו שמפתח מאסטר פותח כל דלת מסוגו, כך יש עצות שהן מאסטר, שהן עובדות תמיד ומועילות תמיד. בוודאי שצריך ללמוד עוד ועוד איך משתמשים בהם נכון אבל תמיד מרוויחים. באמת.

אחת מהעצות שעובדות והיא הכי בסיסית: התפילה. ובנושא הבוער שלנו הכוונה תפילה שנזכה מאוד מאוד לשמוח במצוות!

אני יודע שכנראה איבדתי אתכם עכשיו…הרי אתם יודעים את זה…אבל חכו אל תברחו…תרוויחו.

תפילה מועילה מאוד! אלא שברוב המקרים היא גם צריכה איזה מעשה עמה וזו הבעיה. זה עלול מאוד להטעות אותנו. זו גופא הבעיה שאנו חיים בעולם המעשה. והוא, המעשה, למראית עין נראה המכריע. נדמה שרק הפעולה היא המביאה לשנוי ולתוצאות. ואפילו שכל תינוק של בית רבן יכול לדקלם לנו הרצאה אחת לפחות, על כוח התפילה וכל' וכל', כשיש בעיה, ובפרט כשהבעיה כואבת (כפרת עוונות) או חוזרת על עצמה, מיד עושים בקדחתנות כל מיני "השתדלויות" – דהיינו "עוזרים לקב"ה". אנו הרי יודעים איך צריך להראות הפתרון ואנו דואגים לקב"ה…  איך הוא יצליח בלעדנו??

ויש כמובן את הפסוק הידוע (שנראה שזו כל התורה על רגל אחת של אנשים מסוימים): "ה' עוזר רק למי שעוזר לעצמו" (צליל דרמטי של גונג). נכון? פסוק שלא מופיע בשום מקום, חוץ מבמוחם של שוטים וליצנים (לא להפגע אישית, זו אימרה שהופצה מאוד חזק).

וכל זה במקום להתפלל…

ולכן לא הופתעתי שבמשך שבועיים אף אחד לא שאל אותי: 'אתה מנסה כבר שבועיים לשמוח עם המצוות בכל מיני עצות, מה עם התפילה??'

והתשובה היא שאכן כן. העצה הכי חשובה והכי יעילה שתעבוד הכי טוב, בטוחה ומועלת תמיד, ולעולם לא תזיק, היא התפילה. התפילה בכל הצורות שלה: סדר תפילות היום, התבודדות ("הכסף לא גדל על העצים הוא גדל בין העצים"), ליקוטי תפילות, תהילים ועוד. יש לנו מפתחות לכל האוצרות של כל העולמות – הפה שלנו! הרחב פיך…

ואכן מהיום אני אקפיד יותר להתחנן לה' ולבקש ממנו לשמוח במצוות! שהרי זו עצת העצות. רבינו מזהיר אותנו, להתפלל אפילו על תפירת כפתור. אז בטח שעל דבר כה חשוב, שהוא התכלית, והוא קריטי וקשה להשגה – שמחת המצוות – צריך תפילה!

זוהר ברנע

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345