המלחמה באוקרינה – הרב אביגדור מילר על לקחי מלחמה.

בס"ד

שאלה:

מה צריכה להיות התגובה שלנו כשאנחנו שומעים על מלחמות ותהפוכות אחרות שמתרחשות בחלקים אחרים של העולם?

תשובה:

כשאנו רואים צרות בין העמים, נניח, באפריקה, והם טובחים בשבטים שלמים או טובחים זה בזה, או אתה שומע שהעמים השחומים בווייטנאם מנסים להשמיד זה את זה, או בקוריאה, צפון קוריאה ודרום קוריאה נלחמות זו בזו, או בסין, הלאומנים והקומוניסטים נלחמים זה בזה (או מלחמות האביב הערבי או פלישת רוסיה לאוקרינה- העורך.) אל לנו להתעלם מכול התופעות האלה, שלא תלכנה לנו לאיבוד!

ואחת המטרות (של הנהגה כזו ממרום – העורך.) היא לגרום לנו לחשוב, "נניח שגרנו שם; האם אפשר לדמיין איזה סבל היינו עוברים". זה סבל גדול מאוד לחיות באזור פגוע מלחמה. אנשים נמצאים כל הזמן בטרור, בהמולה. החיים שלהם נהרסו. וכמה מהם הושמדו? כמה נפגעו, התייתמו, התאלמנו? כמה מהם הפכו פליטים? והם מפחדים לישון בלילה…

אם שגרת חיינו היא לחיות בשלום, אם יכולים אנו לקום בבוקר אחרי שנת לילה טובה. (או הו, זו מתנה! – העורך). וכי משיגים אנו מה זה אומר לישון בשקט? אנחנו אפילו לא חושבים על זה פעמיים. אולי ישנם כמה מאתנו שמודאגים, אז הם בודקים שהדלתות נעולות בלילה, החלונות סגורים. טוב מאוד. אבל אז הם הולכים לישון בשקט. אתה יודע איזה מותרות זה ללכת לישון בשקט? להיות מסוגל להניח את הראש על הכר ללא חשש ולהירדם בשלווה זו ברכה גדולה מאוד.

אנחנו לא מפחדים שמישהו יירה במקלעים דרך החלון שלנו או ישרוף את הבית. אנחנו לא מפחדים שפתאום בלילה תהיה פלישה. כשאתה הולך לישון באמריקה, אתה יודע שאף אחד לא יעיר אותך. אף אחד לא יפריע לך. אתה ישן בשקט.

שינה שלווה היא מצרך יקר. אז הלילה כשאתה אומר השכיבנו תחשוב על זה. השכיבנו ה' אלקינו לשלום – בואו נשכב בשלום. נעריך את זה! אם רק באנו לכאן כדי ללמוד את זה, דיינו. השכיבנו ה' אלקינו לשלום – אנחנו אמורים לישון בשקט הלילה. וואו! זו ברכה גדולה!

נו, אז זה מצרך כל כך יקר ואנחנו צריכים לשלם משהו עבורו. והתשלום המינימלי הוא הכרת תודה לקדוש ברוך הוא. זו צריכה להיות התגובה המינימלית שלנו לחדשות על תהפוכות בעולם.

קלטת מס' 2 (אוקטובר 1973)

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345