הרב אביגדור מילר בעניין עין הרע

בס"ד

 

שאלה:

כיצד עלינו להבין את העיקרון של עין הרע? ואיך נמנעים מזה?

תשובה:

זה הוסבר כאן פעם אחת אבל אני אסביר את זה שוב. מהי עין הרע? עין הרע היא כדלקמן: אם אתה גאה ברכושך ואתה נוהג בראוותנות – אתה מציג את העושר שלך או את הצלחתך – אז אתה גורם צער מסוים לאנשים אחרים שאין להם את ההצלחה זו. זו הסיבה שאימהות יהודיות שיש להן בית של הרבה ילדים, כמה מהן קיבלו על עצמן, שכשמישהו נכנס הביתה, הן תגרשנה את הילדים החוצה. המבקר עשוי להיות אדם חשוך ילדים, או מישהו שאין לו כל כך הרבה נחת; למה שיכאב לו לראות כמה אתה מצליח בבניית המשפחה שלך?

עכשיו, אתה צריך לדעת שלמרות שזו לא אשמתך – להיפך אתה עושה דבר גדול על ידי גידול משפחה גדולה – בכל זאת הקדוש ברוך הוא לוקח בחשבון את המצוקה של כל אדם. זה לא אומר שתהיה איזו פעולה דרסטית אבל יכול להיות איזשהו עונש על גרימת מצוקה לאנשים.

וזו הסיבה שתמיד טוב להסתיר את ההצלחה שלך. אל תציג את העושר שלך עם יהלומים יקרים, שרשראות יקרות; אתה אף פעם לא יכול לדעת מה הולך לקרות. אולי הקדוש ברוך הוא יגרום לאיזה עבריין לבוא ולחטוף את זה ממך. וזו תהיה הדרך הקלה ביותר להימנע מהראוותנות לעתיד לבוא! לפעמים ייתכן שרופא יצטרך להוריד את זה ממך בחדר הניתוח.

ולכן תמיד טוב לא להציג את ההצלחה שלך. נסה להיות הכי פשוט שאתה יכול. לכן טוב לאנשים אמידים ללמד את ילדיהם לחיות בפשטות; לא לתת להם יותר מדי כסף לבזבז; הם צריכים לנסות להתנהג כמו בני עניים. לכן, אנשים עשירים, תדאגו שהילדים שלכם יהיו תמיד כמו ילדים עניים! אסור שיישתמשו בדברים יקרים או שיציגו דברים מעוררי קנאה בפני הילדים בישיבה. לפעמים הם מראים לאחרים שעונים יקרים או צעצועים יקרים וזה פוגע בנער העני או הילדה העניה שאינם יכולים להרשות זאת לעצמם והקדוש ברוך הוא אינו שותק. וזו עין רעה, כי אנשים מסתכלים עליך בעיניהם והם מרגישים רע והקדוש ברוך הוא יעשה משהו. לכן זה כל כך חשוב.

עכשיו, הדברים שאנשים עושים כדי להדוף עין הרע הם כולם דברים מטופשים. הדרך הטובה ביותר היא לא להיות ראוותני, לא להציג את הצלחתך. אבל אם אתה מציג את זה, זה לא יעזור לך לשים חתיכת שום בכיס שלך.

קלטת מס' 408

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345