הרב אביגדור מילר: להעריך את גדולי הדור

בס"ד

שאלה:

כתוב בגמרא שכאשר נפטר רבי יהודה הנשיא אז כל מי שהיה שם באותו מעמד זכה במקום מיוחד בעולם הבא. מה היה כל כך מיוחד בלהיות שם כשרבי נפטר?

תשובה:

כשהלך רבי יהודה הנשיא לעולמו הייתה הפגנה אדירה של הערכת גדול הדור. הוא היה על ערש דווי ואנשים עמדו בחוץ דחוסים יחד. המון עצום. וכולם היו עוסקים בתפילה; הם התחננו להשם אודות רבי, שלא ייקחו אותו.

וזו, עליך לדעת, היא אחת הצורות הגבוהות ביותר של עבודת השם, כאשר אנשים מבינים את הערך של חכמי התורה שבכל דור; כי בכל דור ודור מקבלים מנהיגי הדור סמכות על ידי הקדוש ברוך הוא כמעט כמו משה רבינו. בגמרא מצאנו כמה פעמים שנהגו לקרוא לחכמי התורה "משה": 'משה שפיר קאמרת' – משה, אתה אומר דבר נכון. על המנהיגים הסתכלו כמו על משה רבינו. להעריך את גדולי הדור הוא חלק מעבודת ה' שלנו.

לכל דור יש את המנהיגים שלו וחשוב לנו מאוד להיות נאמנים למנהיגים האלה. זה בעל חשיבות עליונה! אל תעשה שום טעות בנושא! טעות גדולה מאוד נעשית כשאנשים אומרים, "זה לא כמו פעם; זה לא כמו הגדולים של פעם". לא! זה הדור שלנו ואלה גדולי ישראל שלנו.

כעת, בתקופת רבי – הוא היה בן אדם; הם ראו אותו. הוא הלך כמו בן אדם. הוא אכל כמו בן אדם. הוא ישן כמו בן אדם. ועדיין כולם היו מודעים, הם היו מודעים לגדולתו של גדול הדור. ולפיכך היו בוכים ומתחננים לה'.

ולבסוף כשהרבי נפטר יצאה בת קול ואמרה: "כל מי שנמצא כאן והשתתף במאמץ האוניברסלי האדיר הזה להציל את חייו, הנו מזומן לחיי העולם הבא". דבר אדיר! אם אתה מתפלל, אם אתה רוצה שגדולי ישראל ימשיכו לחיות, אז אתה, במובן מסוים, אתה צריך לדעת שאתה זוכה לשכר אדיר.

זכור תמיד את טובתם של גדולי התורה שלנו! אנחנו צריכים אותם. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו חס ושלום להפסיד אף אחד מהם.

עכשיו, אני יודע שהיום זה עולם של קלות ראש ולאנשים יש נטייה להגיד שזה לא כמו פעם, ושזה לא אותו סוג של גדולים. אבל זו טעות טרגית. זה מה שאמרו אחרי שמשה רבינו נפטר, כשראו את יהושע תופש את מקומו. אתה יודע, כשכמה מזיקני הדור הסתכלו על יהושע הם אמרו, "אוי, תראה מה קרה לנו! מי זה יהושע לעומת משה רבינו?!"

וַיֹּאמֶר הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא: "שום כלום! כמו שהייתי עם משה רבינו, אני אהיה עם יהושע". כמובן שהוא לא היה כמו משה רבינו אבל גם בתקופתו של משה רבינו, האם כולם העריכו את משה? לא כולם העריכו אותו. הגמרא אומרת דבר נורא. משה היה איש כבד והגמרא מספרת שיש אנשים שהסתכלו עליו ואמרו "כמה עבים שוקיו – תראה כמה עבות הרגליים שלו". ככה אתה מסתכל על משה רבינו?! אבל הוא אדם אחרי הכל, אדם חי. הוא היה נראה אותו דבר כמונו. יכול להיות שהוא אפילו השתעל מדי פעם.

אבל עכשיו, כשמשה רבינו נפטר, אז אנשים אמרו, "אוי, איבדנו את הגדול, משה. אבל יהושע שונה. מי זה יהושע?"

"אוי לא," אמר הקדוש ברוך הוא, "כאשר הייתי עם משה, כך גם אני אהיה עם יהושע."

ולפיכך כל אלו שהיו באשכבתא דרבי, זכו לזכות עצומה כי הראו שהם משתוקקים בכל לבם שרבי יחיה. הם זעקו וזעקו, כולם ביחד – זו הייתה הפגנה אדירה של כבוד התורה שהוא כבוד שמיים.

 

קלטת # E-176

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345