הרב אביגדור מילר על בריחה מחטא

בס"ד

שאלות ותשובות בהשקפה עם הרב אביגדור מילר זצ"ל

מדור ניסיוני. יש עמדי תשובות משוכתבות מרובות (שפורסמו באתר חינמי מיוחד) מהקלטות של הרב אביגדור מילר זצ"ל. הן, אמנם, באנגלית, אך קל היום לתרגמן (עם התיקונים הנדרשים, כמובן) , לכן, מידי פעם, הנה… enjoy !

הכתובת על המציבה של הגאון הרב אביגדור מילר זצ"ל (בהר המנוחות)

"פ"נ גאון בתורה ומוסר שהכיר את בוראו ועבדו בכל גופו ונפשו מנעוריו ענוותן ושפל רוח, איש השלמות תמים באמונתו, מאורן של ישראל הגאון הצדיק מורנו ורבנו מרן ר' אביגדור הכהן זצ"ל בן ר' ישראל ז"ל מיללער הקדיש כל חייו להרבצת תורה ומוסר מתוך יגיעה עצומה דעת אלוקים ויראת ה' טהורה ושתל בלב רבבות אהבת ה' ואהבת ישראל האציל מרוחו להמונים בכל קצוי תבל ע"י ספריו הקדושים קירב רבבות לאביהם שבשמים עד יומו האחרון והעמיד דורות של תלמידים ממשיכי דרכו "

הרב אביגדור מילר על בריחה מחטא

שאלה:
אם המבחנים שהשם נותן לנו נחוצים כדי לרכוש גדלות, כלומר, אנחנו צריכים את המבחנים האלה כדי לגרום לנו לגלות את כוחנו ולהגיע לשלמות, אז למה אנחנו מתפללים שהשם לא יעמיד אותנו בניסיונות?

תשובה:
זו שאלה שנשאלת כאן לעתים קרובות ולכן אני אסביר לך אותה כמו שאני תמיד אומר. וזה פשוט.

אם אדם מוצא את עצמו בבניין בוער, יש לו שתי דרכים. אופן פעולה אחד הוא לצאת כמה שיותר מהר. דרך שנייה היא להישאר ולראות כמה זמן הוא יכול לסבול את זה, ואז לברוח ברגע האחרון. עכשיו, יכול להיות שמישהו יגיד שהוא גיבור אם הוא הצליח להחזיק מעמד קצת. אבל כמו שהסינים תמיד אומרים, "הגיבור הוא זה שבורח". זה הגיבור. אם אתה בורח, אתה גיבור. להציל את עצמך זו דרישה ראשונה.

ולכן, כאשר אתם בסכנה של פיתוי כלשהו (ניסיון), ​​הדרך הטובה ביותר לעבור את המבחן הזה היא לברוח מהר כדי להימנע מהפיתוי. זו התגובה שאתה צריך לאמץ. כך רוכשים גדלות.

עכשיו, לפעמים אדם מתמודד עם פיתוי שהוא לא חיפש ואין מנוס. ואז הוא באמת עומד בפני מבחן. ואיך שהוא עובר את המבחן הזה, זו הגדולה שלו במצב הזה.

אבל לעולם אל תחפשו מבחנים. הימנעו תמיד מהצרות. וזו הגישה היהודית, להתרחק ממקומות של פיתוי. ככל האפשר 'הוי בורח מן העבירה כבורח מן האש'. בדיוק כמו שאתה בורח מאש, כך אתה בורח ממשהו שמדיף חטא.

גבר התקשר אלי מחו"ל, גבר פרום, נשוי, שעובד במקום מסוים. הוא אומר שיש שם גברת צעירה שמתלהבת ממנו. והוא קצת מוטרד. מה עליו לעשות?

אז אמרתי, "תזרוק את העבודה הזו מיד! אל תופיע לעבודה יותר! זה לא משנה! אתה בסכנה גדולה! אתה לא יכול להרשות לעצמך לפלרטט עם דבר שהוא יותר גרוע מהמוות!" אנשים לא מבינים את זה.

היה לי מקרה פעם, אישה אמרה לי בסודיות שהרווק האיטלקי, דלת ליד דלת, מדבר איתה כל יום והיא די ידידותית אליו.

אז אמרתי, "תזרקי הכל וקחי את המטוס הראשון לפלורידה ואל תחזרי יותר. תני לבעלך להישאר כאן כדי לארגן את כל העניינים וכשהוא יסיים הוא יעקוב אחרייך לפלורידה. את בסכנה גדולה אם לא תעשי את זה!"

אני לא יודע מה קרה; אני בטוח שהיא לא קיבלה את עצתי אבל ככה מתמודדים עם סכנה מסוג זה. החטא הוא מסוכן, וכשזה נוגע לסכנה, אתה בורח. אם, למשל, איש מאפיה התקשר אליך ואמר, "אני בא לביתך הלילה כי לא שילמת לי ואני כבר אדאג לך. אני מביא איתי את המלט. אני אדאג לזה שיהיה לך חלוק של מלט."

אתה מתכוון לחכות לו? אתה תעלה על המטוס הראשון למקסיקו למרות שלעולם לא תוכל לחזור שוב.

אותו הדבר לגבי חטא! זה יותר גרוע מאיש מאפיה! ולכן, אנחנו לא מחפשים ניסיונות. הוי בורח מן העבירה!

פעם הכרתי מקרה של זוג שהיה להם ילד חולני. ורופא משום מה אמר להם שהילד צריך את האקלים של דרום איטליה. זה היה לפני הרבה מאוד שנים; לפני כשישים שנה. אני זוכר את זה. הוא היה זקוק לאקלים של דרום איטליה. מה הם עשו? הם עברו לדרום איטליה, זה הכל. היה להם רק ילד אחד. הם לא יכולים היו לתת לחייו ללכת לאיבוד. הם עברו לדרום איטליה. זה חתיכת שינוי! הם היו צריכים למצוא בית. היו צריכים למצוא פרנסה חדשה. הם עברו לשם להציל את חיי הילד!

אם אתה גר רחוק ליד, בא נאמר, בנגור, באיזה מקום כפרי במיין, ואתה רואה שהילד שלך הופך לגוי, יש רק דבר אחד לעשות. עזוב הכל ותחזור לברוקלין. אין מה לעשות! אתה לא יכול לעזור לעצמך. אתה לא יכול לשים את עצמך בסכנה של אובדן חייך! יש לך רק פעם אחת לחיות! ואתה רואה שאנשים הולכים לאיבוד כל הזמן! נִישׂוּאֵי תַעֲרוֹבֶת! כל הזמן אנשים הולכים לאיבוד כי הם לא בורחים מהחטא.

ועל כן, יהודים צריכים לנקוט בצעדים הקיצוניים ביותר כדי להציל את עצמם גם אם זה אומר להיות פליט. פליט נוטש הכל. הוא משאיר את כל בגדיו בבית. הוא רץ מהבית באמצע הלילה והוא רץ ברחוב ככל יכולתו כדי להתרחק מהבית שבו הסכנה מאיימת. הוא מחליט, "לעולם לא אחזור שוב למקום הסכנה. אני לא רוצה להיתקל באיש המאפיה בבית שלי! אם אחזור לשם, החיים שלי נגמרו!

באותו אופן, סכנה רוחנית היא הרבה יותר גרועה! אתה צריך לעשות כל שביכולתך כדי להציל את עצמך!

קלטת מס' 659

 

 

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345