הרב אביגדור מילר על גדולתו של גוי

בס"ד

שאלות ותשובות בהשקפה עם הרב אביגדור מילר זצ"ל

מדור ניסיוני. יש עמדי תשובות משוכתבות מרובות (המתפרסמות חדשים לבקרים באתר חינמי לזכרו) מהקלטות של הרב אביגדור מילר זצ"ל. הן, אמנם, באנגלית, אך קל היום לתרגמן (בתוספת התיקונים הנדרשים, כמובן) , לכן, מידי פעם, הנה… enjoy!

הכתובת על המציבה של הגאון הרב אביגדור מילר זצ"ל (בהר המנוחות)

"פ"נ גאון בתורה ומוסר שהכיר את בוראו ועבדו בכל גופו ונפשו מנעוריו ענוותן ושפל רוח, איש השלמות תמים באמונתו, מאורן של ישראל הגאון הצדיק מורנו ורבנו מרן ר' אביגדור הכהן זצ"ל בן ר' ישראל ז"ל מיללער הקדיש כל חייו להרבצת תורה ומוסר מתוך יגיעה עצומה דעת אלוקים ויראת ה' טהורה ושתל בלב רבבות אהבת ה' ואהבת ישראל האציל מרוחו להמונים בכל קצוי תבל ע"י ספריו הקדושים קירב רבבות לאביהם שבשמים עד יומו האחרון והעמיד דורות של תלמידים ממשיכי דרכו "

שאלה:

איך אפשר לומר שאפילו גוי הוא צלם אלוקים; שאפילו לגוי יש דמות ה' על פניו? האין זה יותר מדי לומר?

תשובה:

כעת, האדם ששואל את השאלה הזו עושה טעות. כי לא כתוב במשנה חביבין ישראל שנבראו בצלם (אלוקים), כלומר, ישראל הם אהובים כי נבראו בצלם ה'. זו טעות. המשנה אומרת: 'חביב אדם שנברא בצלם (אלוקים) – האנושות כולה אהובה כי הם נבראו בצלם ה'. המשנה אומרת בגלוי שלכל בני האדם יש צלם אלוקים. האמת היא שאם תיקח בושמן אוסטרלי, איזה פרא אדם, ותאמן אותו, הוא יכול להפוך לגבר; הוא יכול להפוך לאדם גדול, הוא יכול אפילו להיות צדיק גדול. כל עוד הוא בן אדם אין גבול לגדולה שהוא מחזיק בתוכו. השם הפיח בתוכו נשמה והוא מסוגל להפוך לאחד האנשים הגדולים ביותר שחיו אי פעם. כמובן שהוא לא יודע את זה וזו הסיבה שהוא לא עושה את זה. אבל זו האמת הפשוטה: שחביב האדם – האנושות כולה, כי כל אדם נברא בצלם ה'.

רק שישראל נבחרו במיוחד. חביבין ישראל שנקראו בנים למקום – ישראל נבחרו במיוחד והם נקראים בנים למקום; הם הילדים של ה'. זה מאוד חשוב לנו לדעת; הקדוש ברוך הוא אמר: מכל העמים שבעולם אני מכיר רק אותך. "רק אתכם ידעתי מכל משפחות האדמה". רק אותך אני מכיר מכל אומות העולם (עמוס ג':2). זה אומר שרק אותך אני אוהב; כל העמים אינם כלום לעומתך.

נו, ברור שזו גישה שוביניסטית ואנוכית שאנחנו אמורים לאמץ – כי  הקדוש ברוך הוא אומר לנו שאין ברירה אלא לקבל אותה. שמע ישראל – תקשיב ישראל, ה' אלוקינו – הוא שלנו. הוא שלנו! ה' אחד – יש רק אחד והוא שלנו. ולכן כשאתה אומר קריאות שמע תחשוב על גדולתו של עם ישראל. מה אפשר לעשות, זה מה שהוא יתברך אמר לנו.

אבל תמיד אנו זוכרים שלכל אדם יש על פניו את דמותו של ה'. ולכן כשאתה מסתכל על כל אדם אתה חייב לכבדו. כשהייתי בסלבודקה, סירבו לקרוא לגוי שייגץ; שייגץ פירושו תועבה – הם סירבו לומר זאת. מעולם לא קראנו לגויה שיקצה כי זו סתירה לתורת תהילתה וגדולתה של האנושות. וזה מה שאומרת המשנה: חביב אדם שנברא בצלם – השם מוקיר ומיקר את האדם שברא בצלמו. ואם נוכל להפיץ את הבשורה הזו לעולם, אנו עושים להם טובה גדולה; אנחנו נותנים להם לדעת את המסר היישר מריבונו של עולם: הוא מסתכל עליך בחיבה גדולה מאוד, כי אתה בדמותו של השם.

העובדה היא שאדם יכול להרוס את הדימוי הזה על ידי רגשות לא נכונים; שהוא יכול לסובב את פניו בהעוויות מרושעות ולהפוך את פניו להיות ההיפך מאציליות, אף על פי כן אם ילמד, אם היה מאומן, אתה יכול לקחת את הפרא הזה ואתה יכול לעשות ממנו אישיות אצילית. והוא יכול להפוך גם ליהודי. אבל גם אם הוא לא יהפוך ליהודי, הוא יכול להפוך לחסיד אומת העולם והוא יהפוך להיות ראוי "לחיי עולם הבא" – וזה המון, המון, לומר!

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345