הרב אביגדור מילר – חדש

בס"ד

הרב אביגדור מילר על יצר הרע של ילד

שאלה:

מהי המטרה של יצר הרע בילדים אם ממילא לא יקבלו שכר או עונש על מעשיהם

תשובה:

התשובה היא שילד מרוויח מאוד מהמאבק על המידות הטובות. מריבוי תרגילי ניסוי וטעות. הניסיון שילד צובר באמצעות ניסוי וטעייה הוא מה שעושה אותו מוכן כשהוא בר מצווה להיכנס מיד לנעליו של מבוגר.

כשילד צריך, למשל, להילחם בקנאה – כגון כשהוא רואה את אמא שלו מטפלת בתינוק חדש ואליו, שהיה שם ראשון, שהיה היחיד, יקיר הבית, היא פחות פנויה, הוא מרגיש עזוב והוא מרגיש קנאה, והוא יודע שהוא צריך להתמודד עם זה. אפילו בלי שיהיה פיקח במיוחד, סתם בגלל שהוא צריך לגור בבית הזה, והוא יודע שהוא לא יכול לברוח. וכך, במידה מסוימת, הוא נלחם נגד היצר הרע שלו והוא מסתגל. יש לו אינטליגנציה מולדת להילחם נגד כל רגשות מרושעים. ובאמצעות זה הוא מאמן את השרירים.

זאת, אגב, הסיבה שילדים קטנים משתובבים כל כך; זו הסיבה שחתלתולים קטנים קופצים כל העת סביב, וכלבים קטנים קופצים סביב, וציפורים קטנות קופצות סביב; כי כשהם עושים את זה הם מגמישים את השרירים והם מפתחים את גופם וכך הם מוכנים לקריירה של מבוגרים.

והוא הדין מבחינה רוחנית: הילד נבחן על ידי היצר הרע כל הזמן; הוא נלחם נגדו. גם לילדים קטנים יש מצפון; יש להם חכמה בתוכם והם נלחמים נגד יצר הרע. עד שסוף סוף בגיל בר מצווה, הם מוכנים מעט. הם לא עושים בבת אחת מין שינוי פתאומי; הם מוכנים למבחן כי הם כבר מנוסים במלחמת הייצר.

 

קלטת מס' 440

הרב אביגדור מילר על הפרדת בנים ובנות

שאלה:

האם לבחור צריכה להיות ידידות כלשהי עם בנות?

תשובה:

ובכן, השאלה הזו באמת מיותרת. התשובה היא לא. לא! זה הכל. והאמת היא שלא רק ידידות אינה אמורה להיות; לא אמורה להיות קירבה כלל. שום סוג של קירבה. אתה אינך עוצר ברחוב כדי לדבר עם בחורה! ואם הוא פוגש בחורה ברחוב והוא רוצה לקיים את מצוות: 'הווה מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות', לא; זה לא חל על בנות.

הייתי פעם, לפני כארבע שנים, במקום כפרי עם חסידי סאטמר, והיינו אומרים קינות של תשעה באב. אז אמרתי לחסיד שהיה לידי, "הגברות שם רחוקות מדי. הן לא יכולות לשמוע את הקינות". הוא אמר לי, "הן לא מספיק רחוקות. ככל שהן רחוקות יותר הכול טוב יותר". שיעור קטן של חוכמה ששמעתי ממנו.

עכשיו, אל תחשוב שהוא משפיל את הבנות. לא. הוא לא בז לנשים; אבל הוא מכיר באמיתות הטבע האנושי. ואל נשלה את עצמנו.

יש פרק בשולחן ערוך שכותרתו "להתרחק מן הנשים". וגם נשים מתרחקות מגברים. וזה כלל ברזל. זה כלל שכולו שכל ישר. ופעם אפילו הגויים, להבדיל, הבינו זאת בעצמם. עד כדי כך זה חשוב.

קלטת מס' 867

שאלה:

איך אפשר להשיג מנוחת הנפש?

תשובה:

ובכן, צריך הרצאה מלאה כדי להסביר את זה. אבל אם אתה רוצה תשובה קצרה, אז לפחות אוכל להמליץ על המסלול התחתון, המסלול הקל יותר. ואחת הדרכים הקלות היא לשבת לבד ולשיר שובי נפשי למנוחיכי. תשיר את זה שוב ושוב. זה ירגיע אותך. אמור את המילים "נשמה שלי, חזרי לשלוותך." תגיד את זה שוב ושוב ואחרי כמה זמן חלק מזה ישקע בנשמה שלך. זה יהיה כמו עשב מרפא לנשמה שלך.

אני ממליץ על זה. זה לא סגולה. זה הגיון בריא. לאחר זמן מה, אולי אפילו תבינו מה משמעות המילים.

קלטת מס' 301

 

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345