יום ראשון, ד'עת בתמוז, ד'לישס בתמוז, ד'ובדבנים בתמוז!

בס"ד

 מתוך 'מסע אחר השמחה' של זוהר ברנע

התמודדות עם בני הנעורים שלי

כמה מילים על גיל הנעורים… ליד הילדים שלי אני אומר גיל  'החכם עשרה', כי כשאני קורא לילד בשמו הם כועסים עלי.

-"אבא שאומר שהילדים שלו טיפשים…חולי רוח…".

-"מה פתאום?!"

ההסבר הפיזיולוגי (שאני מסביר לבני על מצבם) הוא שהראש צומח ועולה למעלה למעלה מהר, אבל המוח, המוח לא מספיק ונשאר באותו המקום (הוא יותר כבד כי הוא מלא ב..)  עד שהוא מוצא את משכנו בבטן ושם הוא נשאר כמה שנים ("עוד כמה שנים, ילדים, המוח יתרוקן לגמרי ויהיה קל מספיק לעלות חזרה לראש") ואל תתווכחו עם מישהו שמומחה בביולוגיה (עם הפרעות קשב וריכוז קלות עד בינוניות, בלבד)!

-"אבא, ושאתה היית בגילנו גם המח שלך נשאר במקום?"
-"לא למדתם היסטוריה? כשאני הייתי בגילכם עוד לא המציאו את המוח בכלל!"

תכלס, חוץ מזה שהבנים שלי חושבים שאני חושב שהם חולי רוח בגיל מסוים, באמת בני הנעורים נוטים מאוד להסחף אחרי "רוחות שונות". אם אנשי החינוך סביבם יידעו להעניק להם רוח טובה שתוכל לעמוד מול הרוחות הרעות אז לרוב הם ילכו בדרכים ישרות. ואם לא, הם יסחפו אחרי איזה "כוכב" עם נעליים מצחיקות וצרור מפתחות גדול (ומוח קטן).

אז באמת, הייתי מעונין, קצת, "לגעת ברוח".

הקב"ה ברא את העולם, וברא "רוח" (עושה מלאכיו רוחות). המדענים לא יודעים אודותיה ברמה כזו או אחרת, מושכים בכתפיהם, הם וודאי לא יודעים איך היא נוצרת. כך הם מודים בספריהם… (יש כל מיני תאוריות חלקן ממש מצחיקות..תתפלאו כמה דברים בסיסים שתמיד חשבנו שהם יודעים, הם ממש לא). גם 'פיהוק', למשל, הכנסת רוח לתוך הגוף, כשהגוף עייף או אנו משועממים, לא ברור למומחים מהן הסיבות הפיזיולוגיות לתופעה. מה שכן כולנו יודעים שפיהוקים מסוג "רוח הרחוב", מדבקים. אם מישהו מפהק לידנו אנו גם נפהק. אז לפני שכולכם תפהקו, ואפילו תירדמו, הנה אני מסביר…

הקב"ה ברא את העולם באופן שאנשים נמשכים מאוד אחד אחרי השני, בדעותיהם, ברצונותיהם, במטרותיהם וכו' וכו.' אנשים "מדביקים" אחד את השני… הבעיה היא שאנו רואים סביבנו רק את הגשמיות, את החיצוניות, לא את הרוחניות של האנשים … זאת אומרת שה"רוח" שמנשבת אלינו, היא ברובה גשמית ולא רוחנית. אז איך אני אמור להיות עסוק, בעיני רוחי, בשמחת המצוות ולא בהשגת תואר, יגואר, רפרטואר, מוהר, וזוהר???? איזה דוגמא יש לי, איפה קונים את הרוח הזו? הרוח הטובה, רוח השמחה, "ותהי עליו רוח ה'"…? כמה שתתן לי מזה אני רוצה פי 2 (כמו שאלישע ביקש מאליהו). איפה טחנת הרוח שאפשר לקנות רוח כזו?

ראשית יש לנו ספרים:

ברוך ה', יש לנו 'עלים לתרופה', צרור מכתבים סוער וסוחף שכתב הרב נתן מברסלב לבנו, נותן לנו קצת אויר לנשימה, רוח במפרשים, הנחיות איך לשמוח עם הקדושה. וכן יש צוואה מבעל "יסוד ושורש העבודה" שרבינו העיד עליו שזכה לשלמות (משהו כזה) שמפרט לפרטי פרטים את הנהגות חייו של אותו התם (מסיפורי מעשיות) "שמנהגו היה שהיה תמיד בשמחה"… ויש לנו את 'ימי שמואל', שני כרכים אוטוביוגרפיים בהם מתאר המחבר, שמואל הורוויץ, יליד צפת של ימי התורכים, בפרטי פרטים, כיצד התקרב לברסלב וכיצד היה שמח כמה שעות עם ענין זה ועם ענין זה…

באמת כדאי ומומלץ לעסוק באופן תמידי ב-3 הספרים האלו שהם יהיו מתרס בפני רוחות הסערה של העולם הזה: הטורנדו, ההוריקן והצונמי של יצר הרע. ונוכל לחיות חיים של שמחה!

וזה עוד לא מספיק, כמו שאומרים בשם הרב רבי זושא זצוק"ל (אני לא בטוח שאכן אמר את זה, כך אומרים בשמו) – "רבוש"ע היצר הטוב נמצא בספרים והיצר הרע נמצא ברחוב, אם זה היה הפוך זה היה הרבה יותר הוגן… אבל במצב הזה איזו טענה יש נגדנו?!"

לכן אומר רבינו, הכוח לרקוד ולשמוח בקדושה תקבלו ממני! תקבלו מהצדיקים ישירות, אין דרך אחרת…תתחברו אלי ותתפללו עמי עליכם, אתם!

כן, כן, אבל אם אנו במצב יותר גריאטרי, שאין לנו כח אפילו לנשום אויר לרווחה, ומי מדבר על שמחה במצוות עד כדי ריקודים והמחאת כף??? הלך, עלינו??

אומר רבינו

תאנח! להיאנח, גם זקן חולה יכול (תבקרו בבתי חולים, תשמעו….) תאנח, בכיסופים לשמוח עם המצווה, אם תאנח כך, אומר רבינו – "אני אשמע אותך, איפה שאתה ואני אדאג להזרים לך "רוח חיים" ישר לורידים…ולא זו בלבד, אני אשמור עליך ואשים עליך "סוודר וצעיף" (בחורף כמובן) נגד כל הרוחות של הס"מ ".

אם כן, אפילו אם אתה החסיד לא הכי נלהב, וממילא רוב רובנו חולי 'רוח' (חוץ מאלו ששמחים ורוקדים עם היהדות שלהם), ראה, הנה, הרופא מוכן לעבוד, כל מה שנשאר זה לקרוא לו… אפילו לא צריך ללחוץ על הלחצן הקטן ליד המיטה.

רק להיאנח ולרצות לשמוח…זה קל תאמינו לי , את זה אפילו אני יכול!!

זוהר ברנע

 

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345