יום הששי, שוב מבשר על משהו שאינו מוחשי… ח' בכסלו, וחנוכה מתקרב!

בס"ד

קוריוז

הבוקר בתפילת שחרית בבית מדרש בוסטון היה חסיד מבוגר יושב מאחורי, והיה עם פיאות צהבהבות מתולתלות, שערות כבר מלבינות, ג'ינג'י לשעבר (גם בגלל הנמשים), והתפילין על מצחו הרחב היו מוטות ימינה לגמרי…

הוא היה שקוע בהתבוננות בספר שבידו (התפילה עוד לא התחילה), ואני באי נוחות מרגיש צורך להעיר לו על התפילין, והוא שקוע… אז אני מגיש אליו בעדינות את הראי הקטן שבידי, כלומר מקרב אותו בזהירות אל תחת עיניו עד שהוא מתעורר להרים פניו אלי בפליאה…? ואני רומז לו על הראי, והוא לא מבין ואומר: "זה לא שלי", ואני אומר: "לא… התפילין לא במקום", והוא מסתכל ומיד מרים את ראשו אלי, מחייך חיוך שובב, עיניו צוחקות, ועושה בראשו מן תנועה קונדסית שמאלה, הופ! כאילו מבקש להשיב את התפילין למקומם בלהטוט כזה. ואחר כך מחזיר אותם למקום בידו וחוזר אל הספר… וזה היה חמוד, חמוד עד בלי די. מי היה מאמין שנעורים חביבים, מבדחים כאלה מסתתרים בדמות נכבדת כזו.

אם כן, אמרתי לעצמי, תמיד צריך להאמין שיש מעיינות מקוריים לגמרי של חיים טמונים בכל אחד ולא לפחד לנסות לגלות אותם, כלומר, ליזום משהו שמזמין אותם…

וזה, הקטע הזה של חיים כמוסים שמתגלים, מצטרף אל מה שהרגשתי כאשר יצא לי לראות לא מזמן את הסרט ד"ר זיוואגו שוב – גרנדיוזי, נהדר, אנושי, חובק עידן הרואי… והמוסיקה מתנת שמיים בעליל, ושם הבמאי יודע לאתר את הרגעים הבלעדיים, הנחבאים, שבהם נפש המשורר של גיבור הסרט מגיבה אל קריאת החיים של הנוף, הפרחים, המרחבים, השמיים, נפשו מתרגשת בשעה שסביבו אחרים כהים לכל זה, טובעים במהפכה הענקית (הרוסית) המערבלת המוני בני אדם, וגם הוא אתם, באופן שגורלם מעוצב מחדש מעבר ליכולת ההסתגלות… ואני, באותם רגעים גנוזים לא ידעתי נפשי מרוב כיסופים, אנא אבא.

כי אנחנו עם של משוררים. החיים קוראים לנו בקולות הכי צלולים ומכל העברים: הגשם, הרוח, האילנות של האביב, הלבנה המתחדשת, המפה הלבנה המקודשת, קול השופר ומצהלות החתנים, משתאות ערי הפרזים, ואורות החנוכייה המפזזים, אש במרומי המירון, קח אותנו אווירון אל תעלומות הרזים… כי אנו דבוקים בתורה הנקראת שירה. והיא שירת החיים ממש, בית היוצר של חדוות ההוויה, צאו וראו היכן רוקדים, היכן שרים, היכן גודשים את הגנים והמדרכות והחנויות, היכן נקהלים בכל מיני צורות לומר יחדיו: בריותיך אנחנו!!

תגובות

  1. נאוה הגיב:
    נאוה

    מדהים

    באמת יפה


    דירוג: 5 / 5

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345