יום השישי, כ"ג חשוון. ראשי תיבות: כ'בוד ג'דול! (זוהר ברנע)

בס"ד

עולמנו מלא ב"סילופים" של האמת. כולם מכירים את המודעות שמבטיחות כל דבר כמעט בלי כסף… כגון:

**קיסתא טורס**

חופשה אגדית למשפחה, שבוע בעיר הנופש סירן, צרפת, 99$, הכל כלול (* בכפוף לתנאים)

(* טיסה במזל"ט * תקף ל48 שעות בלבד * 48)

נו, אם כבודו חסכן וחשב מה יעשה בבין הזמנים, זו ההזדמנות … המזל"ט אמנם קצת מחשיד, אבל מה לא עושים כדי להיחשב "אבא טוב"?

מתקשר

"שיחתכם חשובה לנו"…חצי שעה (מאוד מרגש שאני חשוב להם)

-עונה מזכירה (מסטיק או אוכל אחר בגרונה)

 -"מה פירוש טיסה במזל"ט"??

– עונה: "אה, לא מזל"ט " (נשימת רווחה… מצידי…)

– אין טייס, תביא איתך טייס אדוני

מנסה להבין

-אדוני אנחנו לא חברת כח אדם, תביא איתך טייס

-מה טייס? איזה מטוס, מה? מי?

-אה, לא כולל מטוס, איזה מטוס שהטייס יביא טוב

מנסה להבין –  99$ רק האירוח?

לא, כולל הכל!! 99 כפול 48 תשלומים, כתוב לך, בלי ריבית והצמדה ל48 שעות, לאדם אחד.

-כתוב שבוע

-שבוע של 48 שעות, אדוני הכל כתוב. מה אתה רוצה בדיוק?

-מה זה כולל?

זה כולל כרטיסיית נוער מת"א לחולון, שני ניקובים

מה חולון??

"חולון אדוני, זה עיר תאומה של סירן. ותביא איתך פאה שחורה ושפם"

מה פאה??

זה לא בדיוק כרטיסית נוער, זה רב-קו על שם בחורצי'ק מקסים – מחמוד אבו ענטר…

הובן??

העולם הזה מלא ב"כוכביות" ו"כוכבים", מלא ברמאות ושקרים…אחיזת עיניים. וגם מצוות מלאות בכוכביות וכוכבים אבל בדיוק הפוך: מה שנראה לנו גדול, חופשה חלומית, בית מלון.. זה קטן מאוד לעומת, לעשות רצונו של בורא עולם!

בורא עולם!!!

כבר יומיים אני עוסק בשאלה, למה לשמוח במצוות? שלשום הבנתי שצריך להתבונן מי המצווה? לגדולתו אין חקר!! אבל צריך להתבונן בזה… היום התבוננתי מעט בערך המצווה שציווה אותי (וידעתי מיד שזו צריכה להיות עבודה תמידית). לדוגמא, אם על כפות המאזניים חופשה חלומית כנגד איזו נקודה טובה שעשיתי. עד היום זה היה נראה בעיני בדיחה, לצערי. כלומר, המעשה הטוב היה בטל מול בית מלון הגדול…

ובאמת זו בדיחה, אבל הפוך!

חופשה?! זה דמיונות. "מוכרים" לנו דמיונות! מצווה? וואו! מצווה זה אין סוף! המצווה היא אחדות אחת עם השם ית', כביכול. רב נחמן מברסלב כתב שלפי גודל מעלת המצווה אנו צריכים להתבייש לעשות אותה. נו, לי היה פשוט שצריך להתבייש מעברות, אבל צריך להתבייש מלעשות מצווה?? כן. כך הוא כותב.

איך אנשים שפלים, בעולם שפל כזה, יכולים ל"געת" בדבר כה עליון וגדול, רצון מלך מלכי המלכים?!

"כִּי עֲבֵרָה הוּא בְּוַדַּאי בּוּשָׁה רַחֲמָנָא לִצְלָן……אֲבָל גַּם מִצְוָה כְּשֶׁרוֹצֶה לַעֲשׂוֹת רָאוּי שֶׁיִּהְיֶה לוֹ גַּם כֵּן בּוּשָׁה גְּדוֹלָה. כִּי אֵיזֶה זְכוּת יֵשׁ לוֹ שֶׁיִּזְכֶּה לַעֲשׂוֹת הַמִּצְוָה. וְאֵיךְ יָעיז פָּנָיו לִכְנֹס בְּהֵיכַל הַמֶּלֶךְ לַעֲשׂוֹת מִצְוָה. וִישַׁעֵר בְּדַעְתּוֹ לִפְנֵי מִי הוּא עוֹשֶׂה הַמִּצְוָה וְגַם גֹּדֶל מַעֲלַת הַמִּצְוָה. כִּי עֹצֶם יְקַר כָּל מִצְוָה אֵין לָהּ שִׁעוּר"

לא בושה להכנס לאיזה מלון מפואר, עם בגדים דהויים.. בושה להכנס להיכל המלך! מצווה פירושה לכנוס להיכלו של מלך מלכי המלכים, לגדולתו אין חקר ולמצוותיו אין חקר!

רב נחמן גם אומר בתורה אחרת, שאפיונו של נביא במדרגת משה רבינו – "שאינו רוצה בשכר המצוות, אלא רוצה במצוה בעצמה, שהוא שמח כל כך בעשיתה, עד שמואס בכל שכר אחר, נמצא שעולם הבא שלו בהמצוה בעצמה." זה נביא! כמו משה! בשונה אפילו משאר הנביאים…

למה? כי הוא מבין מה זו מצווה! בזה היה משה יותר גדול משאר הנביאים! (ואפשר להבין מזה מה זה נביא. נביא זה אחד שרואה מה נעשה מהמצוה שלו!) ואם אתה "רק" נביא רגיל אתה שמח עם שכר המצוות (מה זה רגיל? מכירים מישהו? נביא סטנדרט?), אבל אם אתה יחיד הדורות, זה כי אתה מבין מה זאת באמת מצווה. מבין שמה שאתה רוצה בחיים, וגם אחרי החיים, זו – מצווה!

מותר לנו לשאוף (מרחוק) אל המדרגה הזו, לרצות להתקדם להיות בשיא השיאים, את זה אנחנו יכולים! איך?

להתחיל להכניס במחשבתנו שמה שהשם מצווה, רצונו של השם, זה דבר רם ונורא מאוד מאוד! – "כִּי הַמִּצְווֹת הֵם חָכְמוֹת הַבּוֹרֵא". "וְכָל מִצְוָה וּמִצְוָה יֵשׁ לָהּ אוֹתִיּוֹת וְתֵיבוֹת וְעִנְיָנִים שֶׁהֵם שִׁעוּרִים וּגְבוּלִים שֶׁמְּצֻמְצָם בָּהֶן חָכְמָתוֹ יִתְבָּרַךְ"

וזהו, עד כאן להיום. נגעתי "בקצה המזלג" בנושא עמוק, טעון, מלא וגדוש מקו לקו. מקווה, שכמוני הרגשתם משהו.. שיש דברים בגו… ואני חייב ללכת, למצוא לעצמי את הרבי הכי גדול בעולם, שילמד אותי עוד, מה זו מצווה… לעיין בספריו, להתפלל תפילותיו, לחפש, לזעוק ולרקוד, כולי האי ואולי אזכה להבין מהי מצווה, קצת יותר..

"ותְזַכֵּנִי בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים לַעֲשׂוֹת כָּל הַמִּצְוֹת בְּשִׂמְחָה גְדוֹלָה בֶּאֱמֶת, שֶׁיִּהְיֶה לִי שִׂמְחָה גְדוֹלָה מֵהַמִּצְוָה בְּעַצְמָהּ, שֶׁאָגִיל וְאֶשְׂמַח מְאֹד בִּשְׁעַת עֲשִׂיַּת כָּל מִצְוָה וּמִצְוָה, בַּמֶּה שֶׁזָּכִיתִי בְּרַחֲמֶיךָ לַעֲשׂוֹת הַמִּצְוָה, וְכָל שִׂמְחָתִי יִהְיֶה רַק הַמִּצְוָה לְבַד, לֹא בִּשְׁבִיל שְׂכַר עוֹלָם הַבָּא. מִכָּל שֶׁכֵּן וְכָל שֶׁכֵּן שֶׁלֹּא יַעֲלֶה בְּדַעְתִּי חַס וְשָׁלוֹם פְּנִיּוֹת שֶׁל שְׁטוּת בִּשְׁבִיל בְּנֵי אָדָם, אוֹ בִּשְׁבִיל עִסְקֵי עוֹלָם הַזֶּה חַס וְשָׁלוֹם. רַק שֶׁאֶזְכֶּה לַעֲשׂוֹת כָּל הַמִּצְוֹת בְּשִׂמְחָה גְדוֹלָה מֵהַמִּצְוָה בְּעַצְמָהּ. וְיִהְיֶה כָּל הָעוֹלָם הַבָּא שֶׁלִּי בְּהַמִּצְוָה בְּעַצְמָהּ עַד שֶׁלֹּא אֶרְצֶה שׁוּם שְׂכַר עוֹלָם הַבָּא בִּשְׁבִיל הַמִּצְוָה, רַק שֶׁכָּל שְׂכָרִי יִהְיֶה שֶׁתְּזַכֵּנִי לַעֲשׂוֹת מִצְוָה אַחֶרֶת בִּשְׂכַר מִצְוָה זֹאת, כְּמוֹ שֶׁאָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ זִכְרוֹנָם לִבְרָכָה, שֶׁשְּׂכַר מִצְוָה מִצְוָה. וְאֶזְכֶּה לְהִכָּלֵל בְּךָ עַל יְדֵי מִצְוֹתֶיךָ הַקְּדוֹשִׁים אֲשֶׁר הֵם אַחְדּוּתֶךָ. וִיקֻיַּם בָּנוּ מִקְרָא שֶׁכָּתוּב, יִשְׂמַח יְהֹוָה בְּמַעֲשָׂיו, יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעוֹשָׂיו" (ליקוטי תפילות)

אמן! בקרוב אצלכם!

זוהר ברנע

 

 

תגובות

  1. תלמיד אוהב הגיב:
    תלמיד אוהב

    תודה כרגיל הרב מדהים אותי כל פעם מחדש, אשריינו שיש אתר כזה!

    הרב , קראתי את המקור זה לא מאיר כל כך כמו העיבוד של הרב, ממש נפלא , באמת אתר חיזוקים אמיתי, התחזקתי כל כך ששום דבר לא חיזק אותי כל כך כמו זה…קראתי ונזכרתי בעצה ובכך שיהודי יכול.. תבורך בכל הברכות , מזכה הרבים ומחזק מבולבל כמוני ממש!


    דירוג: 5 / 5

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345