יום השישי – ג'ביע כ'סף בתמוז!

בס"ד

ידידי, זוהר ברנע, ממשיך להניב פירות חיים ואני ממשיך למכור אותם אצלנו בבסטה. אכלו רעים, שתו ושכרו דודים.

 מחשבות? לא מפחדים!

ליד פעוטות בוכים ניתן לא מעט לשמוע משפטים כגון אלו:
"פיני (שם בדוי) תראה איזה ציפור יפה, תראה חתולה פיני, וואווו, תראה עננים, עננים יפים פיני…"
למה?!
עם כל הכבוד לחתולות ולעננים (ויש כבוד כמובן) האם האבא באמת חושב שהעננים הללו יפים?? הציפור מרגשת אותו כל כך עד שהוא נזעק באצבעו, "תראה ציפור"?!
לא.
אז למה אנשים "משפצים את האמת" לפעוט משך שנים?!
אלא, גדול השלום, ולכן אנו מתירים לעצמנו להונות "פעוטות של בית יבבן". שלום האוזן של אחותו של פיני לדוגמא, או שלום האוזן שלנו, דוחה קמעה את האמת. אנחנו, בחוכמתנו, רוצים להסיח את דעתו…
אבל מה שאנו מומחים לחולל בתינוק קטן, אנו לא יודעים לפעול ב…עצמנו.
המחשבות יכולות ל"הרוג" אותנו ואנו לא יודעים להסיח דעתנו מהמחשבות שחוזרות באופן כפייתי שוב ושוב.
אני מכיר אנשים שהסיבה היחידה שקשה להם לחזור בתשובה היא, שהם לא יכולים לתאר את עצמם 24 שעות, בשבת קודש, בלי טלויזיה או איזה מסך שיוכלו לבהות בו על מנת להשתחרר, קצת, מהמחשבות המתישות.
מחשבות כפייתיות יש לכל אחד, ואם זה לא הדאגנות האינסופית המזמזמת (המתקרבת לפעמים אל הפאניקה) אז המחשבה עסוקה עם תאוות וכו',
לצערנו המצב מוכר.
רבי נתן אמר אני הכרתי נורמאלי אחד.
 לרוב בני האדם יש מה שנקרא OCD  ("נרווים" באידיש)
אמנם כדי שאדם יוכר ע"י פסיכיאטר כמופרע "בהפרעה טורדנית כפיתית" (כפי שזה נקרא בעברית, והשם ירחם) הוא צריך גם לעשות פעולות (ופעולות, ופעולות) שהוא חושב שהם ידחיקו את ההטרדה (גם אם הפעולות האלה לא עוזרות כלום) כגון: לשטוף או ליטול ידיים שוב ושוב או לאסוף פתקים ונירות מהרצפה, שמא רשומים שם דיברי תורה, "שמות הקודש" (ויש בזה המון "מדרגות").
אם הפסיכיאטרים היו צריכים לתת לכל אחד שיש לו מחשבות כפיתיות "סתם", תרופות, הם היו צריכים לסמם 99.99% מהאוכלוסיה (שגם כך "מסוממת" כבר, בדרך אחת או אחרת). "ואם ההר לא בא אל מוחמד, מה יגידו אזובי הקיר"??
אבל יש תרופה ואף הרבה יותר מזה!!
כל דבר שיש בטומאה יש בקדושה והפוך… דהיינו, כל מה שנשאר לנו זה להפוך את הגיהנם של המחשבות לגן עדן של שמחת המצוות.
ואיך?
כמו שיש OCD של הטומאה, כך אפשר להשתמש במחשבה, שדרכה להיות טורדנית ולחזור בכפיתיות, עבור הקדושה.
לדוגמא:
לחזור באופן אובססיבי אחר מחשבה אחת של שמחת המצוות, "איך אני שמח שקיימתי מצווה פלונית", שוב ושוב ושוב ושוב כמה שיותר…עד שזה יהיה כיף ממש! לא זו בלבד שכל מחשבה כזו היא מצווה גדולה אלא מאחר שאפשר לחשוב רק מחשבה אחת בזמן נתון אז המחשבה השלילית חייבת להרפות…
 אם אני אנסה לחשוב כמה אני אוהב את ה' או ירא מה' או מאמין בה' (שלוש מצוות תמידיות שספר החינוך אומר שמקבלים עליהם שכר אין סוף ואפשר לקיימן בכל שנייה, וכל שניה נחשבת…)
במציאות הרגילה של החיים, כמה זמן אני יכול להחזיק מעמד בזה?
שניות בודדות ביום, הלואי! גם זה קשה…
ובאוכל? שאז עיקר המלחמה או לפני השינה? שאז אין הסחת הדעת מהמחשבות המטרידות, זה יהיה יותר קשה, לרוב, להפריע למחשבה שלי להתרוצץ ברשימת המטלות, הדאגות, התאוות והאכזבות היומיות שלה?! המחשבה לא אוהבת שמפריעים לה כשהיא ב"שוונג"… אבל תכלס, זה אפשר!! ובמקום לסבול מחוסר השפיות, אפשר להנות ממנה! אפשר ללמוד מ"הפסיכופטיה", מהשיגעון שלי, גופו, לחזור על מחשבה טובה ושמחה, לשם שינוי, "מליון" פעמים ברציפות.
לחשוב: רבש"ע אני אוהב אותך, אני אוהב אותך (X מליון, אולי קצת הגזמתי…).
כל יום מחשבה אחת שקשורה בשמחת המצוות – 'כמה אני שמח להיות יהודי ולקיים מצוותיו ית" – וללוות את היום שלי איתה… או יותר נכון, שהיום שלי ילווה אותה. בפרט, בזמן שהמחשבות הרעות מועדות "להשתולל", כגון בזמן התפילה וכו' כל מילת תפילה שאני אומר ואני חושב כמה אני שמח שזכיתי לומר את המילה הנ"ל, לא רק שזה לא לוקח את הריכוז מהתפילה אלא זה עוזר לכוון בתפילה (לי לפחות).
זה מאוד פשוט אם תחשבו על, זה ובפרט אם תנסו פעם אחת תגלו מה זה גן עדן בעולם הזה!
 הרי אנו יודעים מה רבינו אומר שמחשבה יכולה לפעול!!
 רבינו גם אומר לנו שאנו צריכים להתחיל מחדש אפילו נפלנו אלפי פעמים ביום אחד. עד שגילו לי את הסוד של "הOCD דקדושה" לא יכולתי בכלל לדמיין למה רבינו מתכוון. הרי להתחיל מעשה כל שהוא, אם אני אצליח פעם בשבוע, במצבי, זה מעולה. אבל להתחיל לחשוב מחשבות דקדושה, זה אפשרי אפילו אלף פעמים ביום. ואפילו שאני אתפוס את עצמי מזייף לא מעט, אני לא מתבלבל ומתחיל מהתחלה…
כמובן שתתכוננו למלחמת נגד!
אבל אחרי שדיברנו על הסכנות, כבר כמה פעמים, אני מניח שתבינו לבד שאפילו אם זו מלחמה, לפי גודל הסכנות כך יש לנו למי לפנות שיתן לנו "גב"!
יש לנו "כיפת ברזל" אמיתית…לא רק כיפת ברזל אלא "שטריימל ברזל"!!

שבת שלום!

זוהר ברנע

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345