יום חמישי ברוכים הבאים! כמה טוב שמתראים! איך אומרים, כולך דיבורים!

 איך אומרים, הכל דיבורים!

וזה נכון! זה אכן כל האדם. הגדרתו ומהותו: חי מדבר – 'רוח ממללא' – נפש מדברת (כך מגדיר אותו האונקלוס). זה כל עניינו, הוא יעשה את שליחותו בעולם דווקא על ידי פיו. על הפסוק 'אדם לעמל יולד' שואלת הגמרא: לאיזה עמל? ועונה: לעמל פה. כל כולו לא נברא אלא להיות עמל בפיו – דברן קדוש. ואם חז"ל אומרים (במשנה) שכל אחד מאיתנו חייב לומר 'בשבילי נברא העולם', כוונתם בוודאי כדי שאתפלל עליו, על כל העולם, כדי שאהיה מועיל לו בפי (בעיקר)! התורה מספרת באופן מדהים שכל זמן שלא היה אדם בנמצא הכל היה תקוע, שום דבר לא זז כי לא ירד הגשם. ולמה לא ירד? כי לא היה מי שיתפלל עליו תפילה עם לב מבין. האדם הוא מן יצור כזה שהעולם צריך לו. זו קריירה פתוחה לכולנו, חברים.

ולא להילחץ. יש מספיק מילים, חברים. השפה היא אלוקית. משפטים שעדיין לא שמע העולם מונחים, ממתינים, על קצה לשונכם היום (ולבבכם: הלא אינסופי הוא) הבו אותם לעולם! הניעו את גלגלי הברכה בפיכם. זכרו, אנו, צאצאי יעקוב, כוחנו בפינו. והקול קול יעקוב.

והיצר הרע שבעניין, כלומר, המלכודת השרועה לפתח פיו של האדם הם הדיבורים הרעים וכל דיבורי הסרק למיניהם.

ובראש השנה, כאשר האדם נידון, אומר הקב"ה: 'אמרו לפני מלכויות, זכרונות ושופרות כדי שתזכו בדין' (לשון הגמרא), כלומר, תארו באוזני, במילים דווקא, את שלושת עמודי אמונתכם, את יסודות השקפתכם. אמרו ואמרו והאריכו בפיכם, תארו בלשונכם את ציור עולמכם, על רקע תקיעות השופר שמעיד על היראה והגעגועים שבלבכם. ואז, ודווקא כך, אדע שאתם חפצים במלכותי, נאמנים בשליחותי, ואעניק לכם שנה חדשה, שנה טובה!

וזה מתקרב, ולא מפחדים! (מתרגשים, כן) כי אנחנו מיועדים לזה.

 

 

 

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345