יום שני. פותחים דף לבן בחשוון בי"ב חשוון! ב'ונה י'רושלים בחשוון!

בס"ד

הקב"ה הבטיח לאברהם אבינו, 'ואעשך לגוי גדול'. שמעתי רעיון חסידי שמפרש את המילה גוי לא כפשוטו (לאום, או עם) אלא: 'איש גוי', כלומר, הקב"ה הבטיח לאברהם אבינו שהוא עומד להיות לא סתם איש גוי ממוצע, אלא משהו גדול ומרשים, משכמו ומעלה, איש גוי גדול… נו, מה פירוש? מה יש בגוי גדול? גוי נשאר גוי. מה לי גוי קטן, גוי מגודל? מה, קוזאק? נפיל? איזו מין ברכה היא זו?

אלא יש כאן כן בשורה מרגשת: יהודי הוא ברייה שונה מכל השאר, נכון? הוא עושה מצוות. יהודי נזהר לעשות מה שמותר, הוא פורש מן הכיעור, ניכר בלבושו, כסוי ראש, זקן, פיאות… רואים שזה יהודי. אבל יש דברים, פעולות, שבהם היהודי והגוי שווים – נראים ועושים אותו דבר. גם היהודי מתעניין לפעמים בכדורגל, מעביר לפעמים לילה על המדרכה להיות ראשון בתור לפני בניין פירמה שמוציאה מודל חדש של צעצוע דיגיטלי… שומע מוסיקה מודרנית, נוסע בעולם, יושב במסעדות פנורמיות, מרים לחיים, מצטלם ברחבת ריקודים עם החברה… נו, בזמנים ואירועים כאלה הוא והגוי מתנהגים אותו הדבר, כאן הוא כמו הגוי, לא?

אז, הבטיח הקב"ה לאברהם אבינו, 'אצלך אפילו הדברים האלה שאתה והגוי שווים בהם יהיו גדולים וחשובים. אתה תמצא דרך, תמצא דרך, לעבוד את השם בכל דבר! בכל דבר שיש בו התעוררות של איזה חשק, איזו אהבה, אפילו משהו חילוני לגמרי, אתה תמצא שכל ולב לעשות את זה עם גדלות, באופן שלא יהיה זר לקדושה (לא כמו שעשית עד עכשיו), לא באופן שהחשק וההתעוררות והמשיכה ישארו במגרש של הגויים. אתה ובניך תמצאו דרך להרים אותם אל הקדושה. תלמד להניף את האהבות והיראות הנפולות שלך אל השורש המדהים שלהם…

לא עוד סתם מתפרנס, סתם ישן, סתם אוכל… לא! זה יהפוך לחגיגה של התקרבות. לא רק שדברים יהודיים לא יראו אצלך בתחפושת גויית, כמו שרצו המתיוונים, אלא אפילו דברים של גוי יראו אצלך יהודיים.

לדוגמא, כאשר אתה תסתובב עם עגלת קניות בסופרמרקט, אתה לא תיגע בדברים (באופן) שאסור לך לגעת, לא תניח דברים חזרה במדפים שלא במקומם לעולם, לא תביט אל עגלת הקניות של אחרים באופן שיכול להיות עין הרע, אתה תילמד משהו בתור לקופה, לא תהלך אחר אישה בין הדוכנים, אתה תיזכור להתפעל יותר ויותר מהשפע שהקב"ה הוריד לסופרמרקט וגם תביע תודה על חלקך הטוב שזכית לראות את זה, אתה תמצא דרך לעשות את כל זה… אתה תכוון לא לתור אחרי עיניך ולקנות וליהנות כדי להיות חי ושמח בעבודת השם, ואתה גם תתפלל מידי פעם על זה – שהכל יהיה לשם שמים, ושהמים הרבים לא יכבו את האהבה…

נו, מתי?

שוואייה, שוואייה, אין ייאוש! לא מפסיקים לרצות.

 

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345