יום השישי תרגיש על הגובה – אתה על כנפיים! כ'נפי ה'ארץ בסיוון

בס"ד

כ"ה בסיוון, ר"ת: כנפות הארץ!

ויש לי על זה משהו אמתי, שובה לב: אנו כבר ביום השישי בשבת. ושואל אחד הראשונים, ה'אור זרוע', למה אנו מוסיפים שבחים ומזמורים בשפע לתפילת שחרית בשבת?

ועונה: כי מצאנו שביום השבת לא בחר הקב"ה בתשבחות של מלאכי השרת, אלא בתשבחות של ישראל.

כי, מספר לנו המדרש – הנביא ישעיהו מתאר את מלאכי השרת ולהם שש כנפיים, שש כנפיים לאחד, ובהם הם משוררים לרבש"ע. ובכן, כל ימות השבוע משורר המלאך בכנף אותו היום. והנה, ביום השבת אמרו מלאכי השרת לפני הקב"ה: רבונו של עולם אין לנו כנף נוסף שנשורר לפניך. תן לנו כנף שביעי ונשורר לפניך גם היום!

אמר להם הקב"ה, יש לי כבר כנף אחד בארץ שמשורר לפני היום, שנאמר: "מכנף הארץ זמירות שמענו, צבי לצדיק". והפירוש: הכל שומעים היטב את תהילתו (צבי) של הקב"ה, צדיקו של עולם, מפיהם של ישראל המפוזרים בכנפות הארץ. הם משוררים הרבה לכבודו של אל ההודאות, ובעיקר בשבת, ובזכותם לאט לאט ממזרח שמש ועד מבואו מהולל שם ה'.

כנף היא סמל למוסיקה כי המשוררים דואים על כנפי ההשראה (החוויה המוסיקלית), והשירה עצמה עולה ויורדת כמו ציפור העולה ויורדת יחד עם משבי הרוחות… וגם, שימו לב, כיצד הנבלים עשויים בצורת כנף, ויש לנו כמובן גם את כבוד פסנתר הכנף!

ויש גם סיפור חסידי יפה על זה:

כשבא הרב הקדוש ר"י מרוז'ין לסדיגורה שבגליציה (לאחר שברח מרוסיה), נתאספו המונים לקבל את פניו, ביניהם נער שהצטרף אל החבורה שבאה מקוסוב והיגיע איתם. לאחר שהתקבלו אצל הרב ויצאה החבורה מן החדר נשאר הנער עומד בהיכל הקודש, לוטש עיניים על הרבי ומביט בכל צדדיו. שאל אותו המשמש:

– נער, מאין אתה?

– מהעיר קוסוב

– ומה אתה עושה כאן?

– שמעתי שבא לכאן מלאך השם צבאות ואני זוכר שלמדתי שלמלאך יש שש כנפים, ואני מחפש את שש הכנפיים.

שמע הצדיק מרוז'ין את דברי הנער ואמר למשמש:

– קח את הנער, והוליכהו לכל ששת הבנים הקדושים שלי, ויראה את שש הכנפיים.

 

 

ש

 

 

תגובות

 1. דניאל שרביט הגיב:
  דניאל שרביט

  הוא חזר..

  לפני כ 20 שנה עת חזרתי בתשובה הייתי צמוד לאהרון בר עם קולו הרוגע והמסר המרגיע.. מאז נותק הקשר עם ניתוק הרדיו האגדי "רדיו 10".. היום ("די כבר") שמעתי את מר אהרון בקול חי וחזרו הניגונים היפים והמוכרים מה גם שיש כעת את האתר הנפלא שזכה לקיצור דרך קבועה בשולחן עבודת ה'.
  טוב לשמוע אותך.. חייליך לאורייתא.. תמשיך לעודד אותנו


  דירוג: 5 / 5

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345