יום שני, לא יום רדוד וחד-גוני אלא יום שישתנה כרצוני! י"ט תמוז.

בס"ד

מיומן 'המסע אל השמחה' של זוהר ברנע

 

פעם הכרתי שני קיבוצניקים שגדלו ביחד וגם התגיסו יחדיו לצבא. פעם אחת השאירו אותם בתור עונש לשמור על הבסיס (כמה אוהלים בשמש) לבדם. מצ'יעמום, הם החליטו לקחת מקלע ותחמושת, להרכיבו על נגמ"ש  ולנסוע "לטיול" לצוד צבאים בשטח… הסוף היה שהם בילו את החודש הקרוב בכלא, גם בגלל שהם פגעו כנראה בצבי או בשניים, וגם בגלל שהם הבעירו את האזור (אחד הקליעים היה נותב-והדליק את הקוצים). העמק התמלא תחילה בקולות של המקלע ואח"כ בסירנות של מכבי אש… תכלס זרקו אותם לכלא הצבאי. בכלא השניים המשיכו ל"היות יצירתיים". אחד מהם, שהיה רזה ויחסית נמוך, היה מקלל ומתגרה בחבורת אסירים "ערסים" וכשהם היו מחליטים "לתלות אותו" הוא היה מתאם עם חברו הטוב (שאמנם לא היה גאון אבל היה גבוה וחסון וגם אלוף קרב מגע) שיופיע ויפרק את התוקפים…
ולמה אני מספר לכם סיפורי מעשיות?
חייבים לדעת: כשאנו הולכים לעסוק בעבודת ה' ובפרט כשאנו משתדלים לזכות להיות שמחים (כיהודים) אנו בפועל "מתגרים ברשעים" (זה מונח הלקוח מתורה ח' בספר ליקוטי מוהר"ן), כלומר, אנו קוראים תגר על מלכותו של יצר הרע בלבנו ומתקוממים נגד שלטונו! כדאי מאוד לוודא, לתאם מראש, שיש "מישהו" ש "ייתן לנו גב" אחרת נמצא את עצמנו מפורקים! מפורקים מעצבות, מפחדים מבעיות…היצר הרע לא ישתוק!
אם אנו לא יודעים, או שוכחים, זאת, אנו כמו אותו תייר שאינו מכיר את מנהגי המקום ועושה לתומו מעשים שנחשבים שם בלתי נסבלים ועלול לבלות את שארית החופשה באשפוז. אסור לנו להיות כמו אותו תייר!
וכי לא ידעת שהתקדמות בעבודת ה' היא לא "משחק ילדים"? וכי אינך מבין מה קורה פה בעולם? אתה מזומן לגלות את זה, ח"ו, בדרך לא נעימה. אתה מסתכן ב "אשפוז"… (כך חזר ולימד הרב נחמן כמה פעמים)
אבל, אם  יש לצדנו מי שבקי בכל אומניות הלחימה האפשריות ויכול גם יכול נגד היצר הרע, ואם נדאג שהוא "ייתן לנו גב" אז אפשר להתקדם הלאה. זה הצדיק. (במקרה שלי זה כמובן רב נחמן) הוא זה ה "הולך לשוטט" בכל נתיבות ואורחות הרשעים "ומפרק" אותם.
והוא עושה זאת על ידינו, על ידי מי שנחלץ לעמוד תחת פיקודו במשימה הזו של תיקון העולם במלכות ש'ד'י'. אם תרצה להיות "נלווה אל הצדיק", אל תלמידיו הקדושים ואל מקורביו האמתיים בכל דור ודור, לא יאונה לך כל רע. תוכל להתקדם. יהיה לך "גב" (וגם רגלים וכו').
אבל אם לא, ח"ו, צפה לעצבות, יאוש ודיכאון…
אומרים: "הדרך לגהנם עוברת דרך הרבה מחשבות טובות" וזה הפירוש: אתה הולך עם מחשבות טובות להלחם, לבד, נגד הרע שבך וסביבותיך… חבוב, יאכלו אותך בלי מלח. יתגברו ויתעצמו מולך עד שחייך ח"ו יהפכו לגהנם. הלוואי שלא… אבל דע את האויב: במקום להלחם לבד, תתחבר למנצח ותנצח יחד איתו. "תן לו יד", תרגיש אותו, קרא אודותיו, קרא את דבריו, חשוב עליו בעמקי לבבך, הזכר לעצמך שהוא אתך, האמן שאתה איתו, סמוך עליו, סמוך על כוחו. ככל שיותר תאמין ותיכסוף "ללכת איתו" תחשוב על זה ותתחזק בזה, כך תראה הצלחה מתוקה והיא – שמחה! ואם לא? "רוחות העולם" כבר יצנמו אותך (מלשון צונמי) ויטרנדו אותך (מלשון טורנדו, וגם מלשון טרנד). אם כן, בהצלחה! תן צלצול לרבי, 'הלו אני פה'. תתקשר אליו, העסק יהפוך להיות מסביר פנים. בדוק.

זוהר ברנע

תגובות

  1. gs הגיב:
    gs

    בעקבות הצדיק

    תודה הרב זוהר, אהבתי את המשל וגם את הנמשל. רוצה להכיר יותר את הצדיק.


    דירוג: 5 / 5

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345