כל טפשון, יודע שכיף שיש יום ראשון! ט'עם ו'דעת בטבת

בס"ד

אז איך היתה השבת שלכם? עוד זוכרים את השבת הקודמת פרשת וייגש? אנחנו זכינו אז להשתתף בשמחת ברית מילה וכיבדוני לומר כמה מילים וניסיתי לקשר בין מעמד הברית לבין תיאור התגלות יוסף לאחיו. ואמרתי שיסוד ההשקפה שמתגלה בפרשה הוא: כיצד רצונו הנסתר של הקב"ה יוצא אל הפועל מבלי שנדע כלל שאנו במעשינו החופשיים מביאים להתגשמותו. כיצד תעלומת הנהגתו הנסתרת, הבלתי מנוצחת, של הקב"ה כופה אליה את כל המעשים, גם הרעים, וכל שכן הטובים, ומביאה לידי שלמות את רצונו יתברך בבריאת העולם. וזה כמובן מה שהתברר ליוסף במהלך שנות הניסיון הארוך והמפרך שלו במצרים, כיצד הכל הביא אל התגשמות החלומות שחלם בנוגע לאחיו, ואל ההצלה מן הרעב, וכיצד הכל, אם כן, יוביל לקיום הנבואה שנתנה לאברהם אבינו בברית בין הבתרים: 'גר יהיה זרעך בארץ לא להם'. ויוסף אומר בפירוש לאחים: אל תתעסקו עם הסיפור הזה יותר מדי, אל תנסו לעכל מה קרה… עכשיו, שאתם מתחרטים באמת, אל תטעו לקבל על עצמכם אחריות על הנפילה הנוראה שלכם מלפני 22 שנים כאשר עשיתם את המעשה האכזר והמביש הזה – לחרוץ דינו של אח לחיי בהמה ומוות אטי של עבד במצרים, ואת דינו של אב זקן לצער בלתי נתפש… זה לא הייתם אתם! נדחפתם לכך! עד כמה שקשה לשכל האנושי ואפילו ללב האנושי להסכים לכך. אבל איכשהו זו האמת. היא מפורשת בפסוקים: " ועתה אל תעצבו ואל ייחר בעיניכם כי מכרתם אותי הנה, כי למחיה שלחני אלוקים לפניכם….ועתה, לא אתם שלחתם אותי הנה כי האלוקים…". ובפרשתנו (ויחי) הוא אומר זאת באופן הכי ברור ומדהים – אומר את הדבר שאם לא היה נכתב אי אפשר היה לאומרו ואפילו להעלותו על הדעת. אומר את החיזוק הגדול ביותר שהאדם השב בתשובה יכול לומר לעצמו על מנת להתאושש ולקום מנפילה שעלולה היתה לקבור אותו לנצח: "אתם חשבתם לרעה והאלוקים חשבה לטובה".

ועכשיו כל אחד שנפל, לא משנה איך, אבל באמת מאמין בהשם ומבקש אותו, יכול כבר לקום ולהתחיל שוב פעם: זה לא אני, זה היה האלוקים, והוא חשבה לטובה… מדהים! ביום הכיפורים מצפים מאתנו להתחשבן אחרת, אבל עכשיו קמים עם האמת הזו.

ואמת זו, יש לדעת, יכולה להתקיים רק בחווית האמונה – אמונה מוחלטת הפונה עורף לנראה בחוש האנושי ולמתבקש בהגיון הארצי. היוצא מזה הוא שאנחנו לא יודעים לעולם מה קורה כאן, וגם לא נתפוש זאת לגמרי עד יום עליית מסך ההסתרה שאז נראה בעליל כיצד היינו שליחים לגילוי מלכות השם עלי אדמות בכל מה שעשינו וחשבנו. אכן, כן, גם ברגעים ובמעשים המטונפים, השנואים, שלנו, כפרת עוונות, גם שם האלוקים חשבה לטובה. זה היה מתוכנן. זה השתלב בתכנית של הקב"ה להביאנו אל הגאולה השלמה. ועד שתמלא הארץ דעה את השם לא נוכל להשיג זאת בהכרת אנוש, אבל באמונה אנו יכולים גם עכשיו לצפות בזה מרחוק… וזו, אחי גיבורי התהילה, אמת גואלת למי שבאמת רוצה להתקרב אל השם למרות שקרה לו מה שקרה.

וזה קשור מאוד למצוות ברית המילה שבה השם יתברך כורת ברית עם תינוק חסר דעה בן שמונה ימים, ואנו שואלים מה זה בא ללמד? זה לא הגיוני. זה נראה מוזר. זה לא מתקבל על הדעת שבורא אינסוף נכנס בברית קיימת לעד עם תינוק שעדיין הוא בעיקר תערוכת חלבונים וכמה חושי אנוש היוליים (כך זה נראה לעין) אז מה זה צריך להיות? אבל לאור האמור לעיל, בעניין אי-היכולת שלנו להבין את הנהגת השם, מה שקורה באמת ומה הערך האמתי של פעולותינו, אנו כולנו כתינוקות. כולנו חסרי דעה ומשוללי הבנה לחלוטין! אין אנו שונים מהתינוק הזה שכואב את מעשה הברית ואינו מבין כלום. זה לא יאומן. יש כאן אמת עילאית, גנוזה מכוחות אנוש, שהופכת לגמרי את כל מה שנדמה לנו כמציאות, וזה, למעשה, אומר שאין ייאוש בנמצא כלל! אתה לא יודע! לכן, הדבק בדעתם של אלה שיודעים הרבה יותר ממך, בעיקר אותם שוכני עפר קדושים, ותמיד תתחיל מחדש ותאמין בטוב.

תגובות

  1. נ הגיב:
    נ

    מהמם והלוואי

    הלוואי שנזכה לחבר ללב את הידיעה הזו, ברמה שנוכל לתפקד ולהיות טובים יותר, למען שמו באהבה.


    דירוג: 5 / 5

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345