מהו לימוד לשמה – הרב אביגדור מילר, ומדוע ראש חודש הוא יום חשוב?

בס"ד

שאלה:

מה זה אומר ללמוד תורה לשמה?

תשובה:

ללמוד תורה לשמה פירושו קודם כל, כמו שכולם יודעים, שהמניע שדוחף אותך הוא שאתה רוצה לדעת, "מה ה' מבקש ממני? מה הוא רוצה ממני?" זה דבר ראשון.

אבל זה לא אומר שאתה צריך רק כוונה טובה. אתה גם צריך להתאמץ! כי כדי להבין מה ה' רוצה ממך, אתה חייב להשיג הישג מסוים של השכל. זה אף פעם לא קל לדעת 'מה ה' אלוקיך שואל מעמך'. אל תחשוב שזה קל לדעת.

לכן כשהגר הגיע אל שמאי ואמר: "למד אותי על רגל אחת איך להיות יהודי", אמר שמאי, "לך מפה! על רגל אחת אתה רוצה ללמוד תורה?!"

ואפילו כשבא להלל והלל אמר "בוא אני אגיד לך", הלל לא ממש אמר לו. הוא רק אמר, "אתה צריך לדעת שאם תלמד את הכלל שאני נותן לך, זה יהיה הבסיס. אני נותן לך כלל: 'מה שאתה לא רוצה שאחרים יעשו לך, אל תעשה לאחרים'. ובכן, זה הכלל", אמר הלל, "והשאר זה הסבר. 'ואידך פירושא' – למד את הכלל כי הוא צריך הסבר! אז לך תלמד."

אם כן תורה לשמה דורשת מאמץ. וככל שאתה מתאמץ יותר, זה יותר לשמה. אל תעשה שום טעות בעניין. לשמה לא אומר שאתה לומד בצורה שטחית. זה צריך להיות עם המוטיבציה לעשות את רצון ה', אבל זה חייב להיות עם יגיעה, עם מאמץ ללמוד תורה. וכל יהודי שיתאמץ – יצליח לזכות ברצון ה' יותר. הרצון של ה', טובתו, היא על (יראיו – העורך) המבקשים את רצונו; אלה המבקשים לדעת את רצונו.

 

 

שאלה:

מה כל כך מיוחד בראש חודש שאנחנו אומרים בו הלל וקוראים לו מועד?

תשובה:

ישנם שלושה היבטים שניתן לראות בקלות בכל ראש חודש. ואם אתה מתעלם מהם או סתם חושב עליהם בצורה שטחית, אז אתה מבזבז הזדמנות יקרת ערך. ואנשים רבים מבזבזים את ההזדמנות הזו. כן, הרבה אנשים.

קודם כל, עלינו להביט אחורה ולהודות להשם שנתן לנו לחיות את החודש האחרון. אתה חושב שזה דבר קטן לחיות חודש שלם?! הרבה אנשים לא הגיעו לראש חודש הזה. ברוך השם אנחנו עדיין בסביבה! ברוך השם! ובגלל זה אנחנו אומרים הלל. הלל אמור להודות להשם על החודש האחרון.

ועכשיו, ראש חודש הוא 'זמן כפרה לכל תולדותם' (לקוח מתפילת מוסף). זו הזדמנות לכפרה, כפרה על החטאים שעשינו בחודש האחרון. הסתכל אחורה והזכיר לעצמך את הדברים שעשית לא בסדר בחודש האחרון. לא רק הדברים שעשית לא נכון אלא אפילו יותר חשוב – הדברים הטובים שלא עשית. איזה הפסד. איזה הפסד! הסתכל אחורה ועשה תשובה. זה זמן כפרה, הזדמנות מיוחדת לתשובה ולכפרה.

והאלמנט השלישי הוא: שזה יום תפילה עבור החודש הקרוב – זה יום מיוחד להתפלל. לכל הפחות צריך לומר יעלה ויבוא – הבקשה של יעלה ויבוא היא תפילה חשובה עבור החודש הקרוב, אבל אתה יכול לבקש הרבה יותר מזה בראש חודש.

אז אלו שלושת האלמנטים. שוב: האחד הוא להודות להשם על החודש האחרון. זה ההלל. והשני הוא להיות מפשפש במעשיו – לבחון את מעשיך בחודש האחרון ולעשות תשובה. זה 'זמן כפרה'. והשלישי הוא לבקש מהשם עזרה לחודש הקרוב. אלו רעיונות חשובים מאוד. ובגלל זה ראש חודש הוא אירוע חשוב מאוד – הוא מזכיר לך: ראה, היום עבר עוד חודש.

אתה חושב שחודש זה דבר קטן בחיינו?! חודש זה לא יום. זה גם לא שבוע. זה חודש שלם! זה נתח גדול מהחיים! אם אתה מסתכל אחורה ואתה רואה שלא השגת כלום בחודש האחרון אז אתה צריך להיות מודאג. כן, אתה צריך לדאוג. ותחליט שבחודש הקרוב אתה עומד להתחיל לעשות את כל הדברים הטובים שאתה שומע כאן. לפחות זה. תתעסק בעשיית כל הדברים הטובים האלה בחודש הבא – תחליט שאסור לבזבז חודש.

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345