זכיתם! יש לכם יום חדש, אמתי, מקורי, יום שני ו' חשוון. סימן: וויטרינה.

בס"ד

כי כל העולם בקומבינה של הוויטרינה.

יש רק מסתכלים וחולמים, יש נכנסים וקונים.

ואז הוויטרינה מתחלפת וגם החלום מתחלף. ומתעורר חלום חדש.

אתם יודעים, יש היום שיטות מופלאות להשמיד נמלים, מי היה משער, ברוך כבוד האינסוף החונן לצלמו ודמותו דעת. אחת מהן זה לטפטף מעט חומר, רעל ערמומי עדין, לאורך מהלכן מן הקן ואליו, חומר המגרה אצל כמה מהנמלים את התיאבון והן טועמות ממנו והוא מרעיל אותן, אבל לא מיד, הן מביאות ממנו קודם מעט מנחה למלכה והיא טועמת… ומתה. ואתה מת כל הקן. היא היתה כל תקוותן.

הרב שלי אמר שהעולם הזה הוא מעין חלון ראווה ובו תערוכה של פטריות רעל מכל הצורות והן מצופות שוקולד או מיקפה של סירופ ריבה טעים… אם חלפת ולא התעכבת לחלום, אשריך. אם רק התגעגעת שילמת מחיר של תסכול וטירדת הנפש. אם נכנסת ורק ליקקת – התיסכול והחשק מתגברים ומעכירים את חייך ממש אבל עדיין יש לך זמנים טובים שבהם יש לך מנוחה מן החמדה. אבל אם לקחת ביס – הפסדת את חייך. הרעל מקנן בפנים ואוכל לך את הלב עד הסוף…

אולי, אני מוסיף לעצמי, כדי לא להיות מן קטיגור זעם כזה, ממה שלמדתי, אני מבין, שאם יש צדיק אמת הוא יכול להציל אותך, לגמול אותך מן הרעל, אבל רק אם אתה ענוו בתכלית להתבטל אל עצותיו ודעתו.

אתם יודעים, כך ממש מפרש אור החיים הקדוש את הציווי של 'צרור את המדיינים', ורק אחר כך, 'נקום את נקמת ה' מן המדיינים' (כל זה בפרשיות פינחס – מטות). לא תוכל לנקום את מה שעשו לך, מה שחיללו את קדושתך בדרך שפלה, עכשיו, במצבך כרגע, כאשר אתה שבוי בידי היצר שעוררו בך. אין לך כוח וגם זכות לנקום בהם כי נהנית מהם, טעמת מן האיסור, וזה כאש אוכלת, אלא אם כן, כיוון שסוף כל סוף ה' אינו יכול, כביכול, לפרוש ממך, הוא מלמד אותך דרך הצלה יחידה והיא,' צרור את המדיינים': שנא את מה שעוללו לך, את מה שהשחיתו במרמה ובקנאה ארורה את תומתך וטהרתך. שנא אותם שנאה בתכלית על הכיעור והתועיבה שהדביקו בך מבלי שידעת להתגונן, רק אם תבער בצער אודות הקדושה שאיבדת, ותבער בכעס ונקימה כלפי אלה שכך הרסו את מעלתך, אז תוכל לנקום בהם באמת. ואז… בעזרת השם… אולי… הלוואי.

מה ששמתי לב, ואין לי עדיין הסבר נוצץ לזה, שהנמלים שבתחילה התייחסו לחומר החדש בחשדנות, וכמה טעמו ממנו בזהירות, הרי כמה ימים אחר כך, כאשר מעט הרעל השמיד הכל, ושבתו מסילות הנמלים, על כל טיפה וטיפה היתה נמלה שרועה מתה. אחת. איך הייתם מסבירים את זהז? איך זה מתקשר לנמשל?

אהרן בר

מה יש לך להגיד על זה?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

12345